Plugins - All in One SEO Pack - Stable (latest release) - en to de translation catalogue (772 entries)

note: Translators: String used in search query: %s: Search
en: Search results for "%s"
de: Suchergebnisse für "%s"

[ctx: daily archives date format]
note: translators: Daily archive title. %s: Date
en: F j, Y
de: j. F Y

note: translators: Daily archive title. %s: Date
en: Day: %s
de: Tag: %s

note: translators: Monthly archive title. %s: Month name and year
en: Month: %s
de: Monat: %s

note: translators: Yearly archive title. %s: Year
en: Year: %s
de: Jahr: %s

en: You can find more information about XML sitemaps at <a href="https://www.sitemaps.org/" target="_blank" rel="noreferrer noopener">sitemaps.org</a>
de: Mehr Informationen zu XML-Sitemaps findest du unter <a href="https://www.sitemaps.org/" target="_blank" rel="noreferrer noopener">sitemaps.org</a>

en: Enter a valid path to a directory or file, for example: /wp-admin/ or /wp-admin/admin-ajax.php
de: Trage einen gültigen Pfad zu einem Verzeichnis oder einer Datei ein, zum Beispiel: /wp-admin/ oder /wp-admin/admin-ajax.php

en: Enter the name of a User Agent here.  You can use the wildcard * to allow or block all robots. A list of User Agents can be found <a target="_blank" rel="noopener noreferrer" href="http://www.robotstxt.org/db.html">here</a>.
de: Gebe hier den Namen eines User Agent ein. Du kannst den Platzhalter * verwenden, um alle Roboter zuzulassen oder zu blockieren. Eine Liste der User Agents findest du <a target="_blank" rel="noopener noreferrer" href="http://www.robotstxt.org/db.html">hier</a>.

en: Use the dropdown to select whether you want to allow or block access to the specified directory or file.
de: Verwende die Dropdown-Liste, um auszuwählen, ob du den Zugriff auf das angegebene Verzeichnis oder die angegebene Datei zulassen oder blockieren möchtest.

en: Select the type of contact for the phone number you have entered.
de: Wähle die Art des Kontakts für die von dir eingegebene Telefonnummer.

en: Enter the primary phone number your organization or business. You must include the country code and the phone number must use the standard format for your country, for example: 1-888-888-8888.
de: Gebe die primäre Telefonnummer deiner Organisation oder deines Unternehmens ein. Du musst die Landesvorwahl angeben und die Telefonnummer muss das Standardformat für dein Land verwenden, z.B.: 49-8888-88888-88888.

en: Select the primary owner for your site from the list of users. Only users with the role of Author, Editor or Administrator will be listed here.
de: Wähle den Haupteigentümer für deine Website aus der Liste der Benutzer aus. Nur Benutzer mit der Rolle Autor, Redakteur oder Administrator werden hier aufgelistet.

en: Add a logo that represents your organization or business. The image must be in PNG, JPG or GIF format and a minimum size of 112px by 112px. If no image is selected, then the plugin will try to use the logo in the Customizer settings.
de: Füge ein Logo hinzu, das dein Unternehmen oder deine Firma repräsentiert. Das Bild muss im PNG-, JPG- oder GIF-Format und einer Mindestgröße von 112px x 112px vorliegen. Wenn kein Bild ausgewählt ist, dann versucht das Plugin, das Logo in den Customizer-Einstellungen zu verwenden.

en: Enter your organization or business name.
de: Gebe deinen Unternehmens- oder Firmennamen ein.

en: Select whether your website is primarily for a person or an organization.
de: Wähle aus, ob deine Website in erster Linie für eine Person oder ein Unternehmen bestimmt ist.

en: Add the URLs for your website's social profiles here (Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn, etc.), one per line. These may be used in rich search results such as Google Knowledge Graph.
de: Füge hier die URLs für die sozialen Profile deiner Website hinzu (Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn, etc.), eine pro Zeile. Diese können in umfangreichen Suchergebnissen wie Google Knowledge Graph verwendet werden.

en: Select this to output markup that notifies Google to display the Sitelinks Search Box within certain search results.
de: Wähle dies aus, um einen Markup auszugeben, der Google benachrichtigt, die Sitelinks-Box in bestimmten Suchergebnissen anzuzeigen.

en: This enables Schema.org structured data markup for rich snippets in search results.
de: Dies ermöglicht Schema.org eine strukturierte Datenmarkierung für umfangreiche Ausschnitte in den Suchergebnissen.

en: Subscribe to our mailing list
de: Abonniere unsere Mailing-Liste

en: Enter your email address
de: Gib deine E-Mail-Adresse ein

en: Choose the platform you want to import SEO data from
de: Wähle die Plattform, von der aus du SEO-Daten importieren willst

note: translators: %s is a placeholder and will be replace with the name of the plugin.
en: %s Options Updated.
de: %s Optionen aktualisiert.

en: Enter the email address provided by Semper Plugins Support to send your debug information
de: Gebe die E-Mail-Adresse des Semper-Plugins-Supports ein, um deine Debug-Informationen zu senden.

en: This shows how your robots.txt appears
de: So erscheint deine robots.txt

en: Here's how your robots.txt looks:
de: So sieht deine robots.txt aus:

en: Edit this rule
de: Diese Regel bearbeiten

en: Delete this rule
de: Diese Regel löschen

en: Delete this additional URL
de: Diese zusätzliche URL löschen

en: Banner advert for free Wincher rank checker plugin
de: Bannerwerbung für kostenloses Wincher Rank-Checker-Plugin

en: Schema Settings
de: Schema-Einstellungen

en: Package Tracking
de: Paketverfolgung

en: Roadside Assistance
de: Pannenhilfe

en: Baggage Tracking
de: Gepäckverfolgung

en: Emergency
de: Notfälle

en: Credit Card Support
de: Kreditkarten-Support

en: Reservations
de: Reservierungen

en: Sales
de: Verkäufe

en: Bill Payment
de: Rechnungszahlung

en: Billing Support
de: Abrechnungs-Unterstützung

en: Technical Support
de: Technischer Support

en: Customer Support
de: Kunden Support

en: -- Select --
de: -- Auswählen --

en: Type of Contact:
de: Art des Kontakts:

en: Phone Number:
de: Telefonnummer:

en: Person's Username:
de: Benutzername:

en: Organization Logo:
de: Logo des Unternehmens:

en: Organization Name:
de: Name des Unternehmens:

en: Display Menu In Toolbar:
de: Zeige das Menü in der Werkzeugleiste:

note: translators: %s is a placeholder, which means that it should not be translated. It will be replaced with the name of the plugin, All in One SEO Pack.
en: Select which Post Types you want to export your %s meta data for.
de: Wähle von welchen Inhaltstypen Typen du die %s Metadaten exportieren möchtest.

en: You may choose to export settings from active modules, and content from post data.
de: Du kannst Einstellungen aus aktiven Modulen und Inhalte aus Beitragsdaten exportieren.

note: translators: %1$s and 12$s are placeholders, which means these should not be translated. These will be replaced with the name of the plugin, All in One SEO Pack.
en: Choose a valid %1$s .ini file and click &quot;Import&quot; to import options from a previous state or install of %2$s.
de: Wähle eine gültige %1$s.ini-Datei und klicke auf &quot;Import&quot;, um Optionen aus einem früheren Zustand zu importieren oder %2$s zu installieren.

en: Select which Post Types you want to set Open Graph meta values for.
de: Wählen Sie aus, für welche Inhaltsypen du Open Graph Meta-Werte festlegen möchten.

en: Posts
de: Beiträge

en: Exclude any category, tag or custom taxonomy from the XML sitemap. Start typing the name of a category, tag or taxonomy term in the field and a dropdown will populate with the matching terms for you to select from.<br/><br/>This will also exclude any content belonging to the specified term.  For example, if you exclude the "Uncategorized" category then all posts in that category will also be excluded from the sitemap.
de: Schließe alle Kategorien, Schlagworte oder individuellen Taxonomien von der XML-Sitemap aus. Beginne mit der Eingabe des Namens einer Kategorie, eines Schlagwortes oder eines Taxonomiebegriffs in das Feld und ein Dropdown-Menü wird mit den passenden Begriffen gefüllt, aus denen du auswählen kannst.<br/><br/>Dies schließt auch alle Inhalte aus, die zu dem angegebenen Begriff gehören.  Wenn du zum Beispiel die Kategorie „Nicht kategorisiert“ ausschließt, werden auch alle Beiträge in dieser Kategorie von der Sitemap ausgeschlossen.

en: URL to the page. This field only accepts absolute URLs with the protocol specified.
de: URL zur Seite. Dieses Feld akzeptiert nur absolute URLs mit dem angegebenen Protokoll.

en: Generate an RSS sitemap in addition to the regular XML Sitemap.
de: Erstelle eine RSS-Sitemap zusätzlich zur üblichen XML-Sitemap.

en: The title of the %2$s taxonomy that is associated to this %3$s
de: Der Titel der %2$s-Taxonomie, die dieser %3$s zugeordnet ist.

en: Enter your verification code here to verify your site with Baidu Webmaster Tools.
de: Gib hier deinen Prüfcode ein, um deine Website mit Baidu Webmaster Tools zu prüfen.

en: Enter your verification code here to verify your site with Yandex Webmaster Tools.
de: Gib hier deinen Prüfcode ein, um deine Website mit Yandex Webmaster Tools zu prüfen.

en: Enter your verification code here to verify your site with Pinterest.
de: Gib hier deinen Prüfcode ein, um deine Website mit Pinterest zu prüfen.

en: Enter your verification code here to verify your site with Bing Webmaster Tools.
de: Gib hier deinen Prüfcode ein, um deine Website mit Bing Webmaster Tools zu prüfen.

en: Enter your verification code here to verify your site with Google Search Console.
de: Gib hier deinen Prüfcode ein, um deine Website mit Google Search Console zu prüfen.

note: translators: %s is a placeholder, which means that it should not be translated. It will be replaced with the name of the plugin, All in One SEO Pack.
en: Use these checkboxes to select which Content Types you want to use %s with.
de: Verwende diese Kontrollkästchen, um auszuwählen, welche Inhaltstypen du mit %s verwenden möchtest.

en: The page number
de: Die Seitenzahl

en: Additional 404 title input
de: Zusätzliche Eingabe für 404-Titel

en: The URL path in human readable form, like "Url That Does Not Exist"
de: Der URL-Pfad in lesbarer Form, wie „Die URL die nicht existiert“

en: The original URL path, like "/url-that-does-not-exist/"
de: Der originale URL-Pfad, wie „/url-that-does-not-exist/“

en: This controls the format of the title tag for the 404 page.
de: Hiermit wird das Format des Titel-HTML-Tags für die 404-Seite festgelegt.

note: translators: "Post/Page" are the two main content types in WordPress.
en: Post/Page
de: Beitrag/Seite

en: The original WordPress title
de: Der Original-WordPress-Titel

en: This outputs the description you write for each page/post or the autogenerated description, if enabled. Auto-generated descriptions are generated from the excerpt or the first 160 characters of the content if there is no excerpt.
de: Dies gibt die Beschreibung aus, die du für jede Seite/jeden Beitrag schreibst, oder die automatisch generierte Beschreibung, falls aktiviert. Automatisch generierte Beschreibungen werden aus dem Textauszug oder den ersten 160 Zeichen des Inhalts generiert, wenn es keinen Textauszug gibt.

en: The search term that was entered
de: Der eingegebene Suchbegriff

en: This controls the format of the title tag for the Search page.
de: Dies steuert das Format des Titel-Tags für die Such-Seite.

en: Tag
de: Schlagwort

en: The name of the %s
de: Der Name des %s

en: This controls the format of the title tag for Tag Archives.
de: Dies steuert das Format des Titel-Tags für Schlagwort-Archive.

en: The original archive title, e.g. "Steve" or "John Smith"
de: Der Original-Archiv-Titel, z.&nbsp;B. „Steve“ oder „John Smith“

en: This controls the format of the title tag for Author Archives.
de: Dies steuert das Format des Titel-Tags für Autoren-Archive.

en: The original archive year, e.g. "2019"
de: Das Original-Archiv-Jahr, z.&nbsp;B. „2019“

en: The original archive month (localized), e.g. "August"
de: Der Original-Archiv-Monat (lokalisiert), z.&nbsp;B. „August“

en: The original archive day, e.g. "17"
de: Der Original-Archiv-Tag, z.&nbsp;B. „17“

en: The original archive title (localized), e.g. "2019" or "2019 August"
de: Der Original-Archiv-Titel (lokalisiert), z.&nbsp;B. „2019“ oder „August 2019“

en: This controls the format of the title tag for Date Archives.
de: Dies steuert das Format des Titel-Tags für Datums-Archive.

note: translators: "Archive" is used in the context of a WordPress archive page.
en: Archive
de: Archiv

en: This controls the format of the title tag for Custom Post Archives.
de: Dies steuert das Format des Titel-Tags für Archive individueller Inhaltstypen.

note: translators: %s is replaced with a content type such as Post, Page, etc.
en: Category
de: Kategorie

en: This controls the format of the title tag for Category Archives.
de: Dies steuert das Format des Titel-Tags für Kategorie-Archive.

note: translators: %s is replaced with a content type such as Post, Page, etc.
en: The (main) Category of the %s
de: Die (Haupt-)Kategorie der %s

en: This controls the format of the title tag for Posts.
de: Dies steuert das Format des Titel-Tags für Beiträge.

note: translators: %s is replaced with a time related term such as Date, Year, Month, etc.
en: month
de: Monat

en: The %1$s when the %2$s was published (localized)
de: Die %1$s, wenn die %2$s veröffentlicht wurde (lokalisiert).

en: Page
de: Seite

en: This controls the format of the title tag for Pages.
de: Dies steuert das Format des Titel-Tags für Seiten.

en: The name of a custom field
de: Der Name eines individuellen Feldes

note: translators: %s is replaced with a time related term such as Date, Year, Month, etc.
en: year
de: Jahr

note: translators: %s is replaced with a time related term such as Date, Year, Month, etc.
en: The current %s
de: Der aktuelle %s

note: translators: %s is replaced with a time related term such as Date, Year, Month, etc.
en: date
de: Datum

note: translators: %s is replaced with a time related term such as Date, Year, Month, etc.
en: The current %s (localized)
de: Der aktuelle %s (lokalisiert)

en: last name
de: Nachname

en: first name
de: Vorname

note: translators: The "nicename" is the sanitized version of a username.
en: nicename
de: Lesbarer Name

note: translators: Example sentence: "The first name of the author of the Post"
en: username
de: Benutzername

note: translators: Example sentence: "The first name of the author of the Post"
en: The %1$s of the author of the %2$s
de: Der %1$s des Autors von %2$s

en: This controls the format of the title tag for your Homepage.
de: Dies steuert das Format des Titel-Tags für deine Homepage.

note: translators: %s is a placeholder, which means that it should not be translated. It will be replaced with the name of the plugin, All in One SEO Pack.
en: Beginners Guide for %s
de: Erste Schritte mit %s

note: translators: %s is a placeholder, which means that it should not be translated. It will be replaced with the name of the plugin, All in One SEO Pack.
en: Help translate %s into your language.
de: Hilf bei der Übersetzung von %s in deine Sprache.

note: translators: %s is a placeholder, which means that it should not be translated. It will be replaced with the name of the premium version of the plugin, All in One SEO Pack Pro.
en: Upgrade to %s to access priority support and premium features.
de: Mach ein Upgrade auf %s, um bevorzugten Support und Premium-Funktionen zu erhalten.

note: translators: %s is a placeholder, which means that it should not be translated. It will be replaced with the name of the plugin, All in One SEO Pack.
en: There are many ways you can help support %s.
de: Es gibt viele Wege, wie du %s unterstützen kannst.

note: translators: %s is a placeholder, which means that it should not be translated. It will be replaced with the name of the plugin, All in One SEO Pack.
en: Support %s
de: Unterstütze %s

en: Check out what's new in our latest release post!
de: Schaue dir an, was es Neues in unserem neuesten Release-Beitrag gibt!

en: %1$sClick here%2$s to file a feature request/bug report.
de: Für eine Feature-Anfrage oder einen Fehlerbericht bitte %1$s hier klicken %2$s

note: translators: %s is a placeholder, which means that it should not be translated. It will be replaced with the name of the plugin, All in One SEO Pack.
en: Read the %s user guide
de: Lies die %s-Bedienungsanleitung

note: translators: %1$s and %2$s are placeholders, which means that these should not be translated. These will be replaced with the name of the plugin, All in One SEO Pack, and the current version number.
en: Welcome to %1$s %2$s
de: Willkommen bei %1$s %2$s

note: translators: %s is a placeholder, which means that it should not be translated. It will be replaced with the name of the plugin, All in One SEO Pack.
en: Welcome to %s
de: Willkommen bei %s

en: {Temporarily unable to load feed.}
de: {Der Feed kann vorübergehend nicht geladen werden.}

en: No, thanks
de: Nein, danke

en: Add a review
de: Eine Bewertung hinzufügen

note: translators: %1$s is a placeholder, which means that it should not be translated. It will be replaced with the name of the plugin, All in One SEO Pack.
en: You have been using %1$s for a while now. That is awesome! If you like %2$s, then please leave us a 5-star rating. Huge thanks in advance!
de: Du benutzt %1$s jetzt schon eine Weile. Das ist toll! Falls du %2$s magst, gib uns doch eine 5-Sterne-Bewertung. Tausend Dank im Voraus!

en: Update Reading Settings
de: Update-Lese-Einstellungen

note: translators: %s is a placeholder, which means that it should not be translated. It will be replaced with the name of the plugin, All in One SEO Pack. "Settings > Reading" refers to the "Reading" submenu in WordPress Core.
en: Warning: %s has detected that you are blocking access to search engines. You can change this in Settings > Reading if this was unintended.
de: Warnung: %s hat festgestellt, dass du die Suchmaschinen blockierst. Du kannst dies unter Einstellungen > Lesen ändern, wenn dies unbeabsichtigt war.

en: Remind me later
de: Mich später erinnern

en: Notice: To avoid problems with your XML Sitemap, we strongly recommend you set the Maximum Posts per Sitemap Page to 1,000.
de: Hinweis: Um Probleme mit deiner XML-Sitemap zu vermeiden, empfehlen wir dir dringend, die maximalen Beiträge pro Sitemap-Seite auf 1.000 zu setzen.

en: No Thanks
de: Nein danke

note: translators: %s is a placeholder, which means that it should not be translated. It will be replaced with the name of the premium version of the plugin, All in One SEO Pack Pro.
en: We have detected you are running WooCommerce. Upgrade to %s to unlock our advanced e-commerce features, including SEO for Product Categories and more.
de: Wir haben festgestellt, dass du WooCommerce betreibst. Upgrade auf %s, um unsere erweiterten E-Commerce-Funktionen freizuschalten, einschließlich SEO für Produktkategorien und mehr.

note: translators: %s is a placeholder, which means that it should not be translated. It will be replaced with the name of the plugin, All in One SEO Pack.
en: %s is created by a worldwide network of friendly folks like these.
de: %s wird von einem weltweiten Netzwerk freundlicher Leute wie diesen erstellt.

en: Notice updated successfully.
de: Hinweis erfolgreich aktualisiert.

note: Translators: Displays the hordcoded slug that missing.
en: Missing values from `%s`.
de: Fehlende Werte des `%s`.

en: User doesn't have `aiosp_manage_seo` capabilities.
de: Der Benutzer hat keine `aiosp_manage_seo` Berechtigungen.

en: Dismiss
de: Verwerfe

en: Excluded Terms
de: Ausgeschlossene Begriffe

note: translators: %s is a placeholder, which means that it should not be translated. It will be replaced with the name of the plugin, All in One SEO Pack.
en: Settings export file for %s
de: Einstellungen-Export-Datei für %s

note: translators: %s is a placeholder, which means that it should not be translated. It will be replaced with the name of the premium version of the plugin, All in One SEO Pack Pro.
en: %s Debug Info
de: %s-Debug-Info

en: Inactive Plugins
de: Inaktive Plugins

en: Active Plugins
de: Aktive Plugins

en:  characters. We recommend a maximum of %1$s chars for the %2$s.
de: Zeichen. Wir empfehlen maximal %1$s Zeichen für die %2$s.

note: translators: The complete string is: "All in One SEO Pack by Michael Torbert of Semper Fi Web Design". The placeholders shouldn't be altered; only the words "by" and "of" should be translated.
en: %1$s by %2$s of %3$s
de: %1$s bis %2$s von %3$s

note: translators: %1$s, %2$s and %3$s are placeholders and should not be translated. %1$s expands to the name of the plugin, All in One SEO Pack, %2$s to the name of a filter function and %3$s is replaced with a number.
en: Debug Warning: %1$s meta data was included again from %2$s filter. Called %3$s times!
de: Debug-Warnung: %1$s Metadaten wurden wieder aus dem %2$s Filter aufgenommen. Wurde %3$s mal aufgerufen!

note: translators: The complete string is as follows: "Upgrade to All in One SEO Pack Pro".
en: Upgrade to
de: Upgrade auf

en: Part
de: Teil

note: translators: %s is a placeholder, which means that it should not be translated. It will be replaced with the name of the plugin, All in One SEO Pack.
en: Exports and imports your %s plugin settings.
de: Exportiert und importiert deine %s-Plugin-Einstellungen.

note: translators: %s is a placeholder, which means that it should not be translated. It will be replaced with a period of time, such as "5 minutes" or "a short while".
en: Video sitemap scan in progress. Please check again in %s.
de: Video-Sitemap-Scan läuft. Bitte überprüfe dies noch einmal in %s.

note: translators: This expression means "a small period/brief period of time".
en: a short while
de: für eine kurze Zeit

en: Video sitemap scan completed successfully!
de: Video-Sitemap-Scan erfolgreich beendet!

en: Author Pages
de: Autor-Seiten

en: Archive Pages
de: Archiv-Seiten

en: Include Custom Fields
de: Individuelle Felder einbinden

en: Enable this option to look for videos in custom fields as well.
de: Aktiviere diese Option, um auch in benutzerdefinierten Feldern nach Videos zu suchen.

en: Click here for documentation on this setting.
de: Klicke hier für eine Dokumentation zu dieser Einstellung.

note: translators: %s is replaced with a content type such as Post, Page, etc. translators: %s is a placeholder, which means that it should not be translated. It will be replaced with a noun.
en: The description of the %s
de: Die Beschreibung der %s

note: translators: %s is replaced with a content type such as Post, Page, etc. translators: %s is a placeholder, which means that it should not be translated. It will be replaced with a noun.
en: The original title of the %s
de: Der Originaltitel des/der %s

en: Your site description
de: Deine Website-Beschreibung

en: Your site title
de: Dein Website-Titel

note: translators: %s is a placeholder, which means that it should not be translated. It will be replaced with the name of the plugin, All in One SEO Pack.
en: Check this to move the %s menu item to the top of your WordPress Dashboard menu.
de: Aktiviere dies, um den Menüpunkt %s an den Anfang des Menüs deines WordPress-Dashboards zu verschieben.

note: translators: %s is a placeholder, which means that it should not be translated. It will be replaced with the name of the plugin, All in One SEO Pack.
en: Check this to add %s to the Toolbar for easy access to your SEO settings.
de: Aktiviere diese Option, um %s zur Werkzeugleiste hinzuzufügen, um einen einfachen Zugriff auf deine SEO-Einstellungen zu ermöglichen.

note: translators: %s is a placeholder, which means that it should not be translated. It will be replaced with the name of the plugin, All in One SEO Pack.
en: Use these checkboxes to select which Taxonomies you want to use %s with.
de: Verwende diese Checkboxen, um auszuwählen, welche Taxonomien du mit %s verwenden möchtest.

en: sitemaps
de: Sitemaps

en: This sitemap index contains
de: Diese Sitemap-Indexdatei enthält

en: This sitemap contains
de: Diese Sitemap enthält

en: this is an XML Sitemap, meant to be consumed by search engines like Google or Bing.
de: dies ist eine XML-Sitemap, die von Suchmaschinen wie Google oder Bing verwendet wird.

en: Generated by
de: Erstellt von

en: Team Lead
de: Teamleitung

en: Create RSS Sitemap
de: Erstelle RSS-Sitemap

en: Create RSS Sitemap as well.
de: Erstellt auch eine RSS-Sitemap.

note: translators: This is the name of a settings section where users can indicate which post types and taxonomies they want to use All in One SEO Pack with.
en: Content Type Settings
de: Inhaltstyp-Einstellungen

note: translators: Link to sitemap within current site.
en: Click here to %1$sview your RSS sitemap%2$s.
de: Hier klicken, um %1$sdeine RSS-Sitemap%2$s anzusehen.

note: translators: Link to documentation.
en: view your XML sitemap
de: XML-Sitemap ansehen

en: Modify Rule
de: Regel bearbeiten

en: Disallow
de: Nicht zulassen

en: Please provide absolute URLs (including http or https).
de: Bitte stelle den absoluten URL-Pfad (inkl. http oder https) zur Verfügung.

en: Wild-card path cannot be overridden: %s
de: Der Wildcard-Pfad kann nicht überschrieben werden: %s

en: Path cannot be overridden: %s
de: Pfad kann nicht überschrieben werden: %s

en: Rule cannot be overridden: %s
de: Regel kann nicht überschrieben werden: %s

en: Identical rule exists: %s
de: Identische Regel existiert: %s

en: Directory Path cannot be empty
de: Der Verzeichnispfad darf nicht leer sein

en: User Agent cannot be empty
de: User Agent kann nicht leer sein

en: Unable to delete file
de: Datei kann nicht gelöscht werden

en: Unable to read file
de: Datei kann nicht gelesen werden

en: A physical file exists. This feature cannot be used.
de: Eine physikalische Datei existiert bereits. Diese Funktion kann nicht genutzt werden.

en: A physical file exists. Do you want to %simport and delete%s it, %sdelete%s it or continue using it?
de: Eine Datei existiert bereits. Möchtest du sie %simportieren und löschen%s, %slöschen%s, oder sie weiter verwenden?

en: Configured Rules
de: Konfigurierte Regeln

en: Allow
de: Erlauben

en: Rule
de: Regel

en: Use the rule builder below to add/delete rules.
de: Den Regelersteller unten benutzen, um Regeln hinzuzufügen oder zu löschen.

en: Edit your .htaccess file to fine-tune your site.
de: Bearbeite deine .htaccess-Datei, um deine Website zu optimieren.

note: translators: Shows which sitemap files were renamed.
en: Renamed %1$s to %2$s.
de: Benannte %1$s in %2$s um.

en: URL to the page. This field accepts relative URLs or absolute URLs with the protocol specified.
de: URL zur Seite. Dieses Feld akzeptiert relative und absolute URLs mit angegebenem Protokoll.

note: translators: %s is a placeholder and will be replaced with the name of the relevant file.
en: File %s already exists!
de: Datei %s existiert bereits!

note: translators: %s is a placeholder and will be replaced with the name of the relevant file.
en: Failed to rename file %s!
de: Umbenennen der Datei %s ist fehlgeschlagen!

note: translators: %s is a placeholder and will be replaced with the name of the relevant file.
en: File %s doesn't exist!
de: Datei %s existiert nicht!

note: translators: %s is a placeholder and will be replaced with the name of the relevant file.
en: Failed to delete file %s!
de: Löschen der Datei %s ist fehlgeschlagen!

note: translators: %s is a placeholder and will be replaced with the name of the relevant file.
en: File %s isn't writable!
de: Datei %s ist nicht beschreibbar

note: translators: %s is a placeholder and will be replaced with the name of the relevant file.
en: Failed to write file %s!
de: Fehler beim Schreiben der Datei %s!

en: Method %s doesn't exist
de: Methode %s existiert nicht

en: All values are mandatory.
de: Alle Werte sind verpflichtend.

en: Exclude Images
de: Bilder ausschließen

en: Exclude Images in your sitemap.
de: Schließe Bilder von deiner Sitemap aus.

en: Your sitemap has been created with content and images.
de: Deine Sitemap wurde mit Inhalt und Bildern erstellt.

en: Check this if you want to track interactions with the official Facebook and Twitter widgets with Google Analytics.
de: Markiere dieses Feld, wenn Google Analytics die Interaktionen mit den offiziellen Facebook- und Twitter-Widgets nachvollziehen soll.

en: Check this if you want to track how far down a user scrolls a page with Google Analytics.
de: Markiere dieses Feld, wenn Google Analytics nachvollziehen soll, wie weit Nutzer auf einer Seite herunterscrollen.

en: Check this if you want to ensure consistency in URL paths reported to Google Analytics.
de: Markiere dieses Feld, wenn du Konsistenz in den zu Google Analytics gemeldeten URL-Pfaden sicherstellen willst.

note: translators: The term "viewport" refers to the area of the page that is visible to the user, see https://www.w3schools.com/css/css_rwd_viewport.asp.
en: Check this if you want to track when elements are visible within the viewport with Google Analytics.
de: Markiere dieses Feld, wenn Google Analytics aufzeichnen soll, welche Elemente in der aktuellen Ansicht (viewport) vorkommen.

note: translators: 'This option allows users to track media queries, allowing them to find out if users are viewing a responsive layout or not and which layout changes have been applied if the browser window has been resized by the user, see https://github.com/googleanalytics/autotrack/blob/master/docs/pl
en: Check this if you want to track media query matching and queries with Google Analytics.
de: Markiere dieses Feld, wenn Google Analytics aufzeichnen soll, welches Layout von Geräten abgerufen wird und wie sich die Ansicht dadurch ändert.

en: Check this if you want to track how long pages are in visible state with Google Analytics.
de: Markiere dieses Feld, wenn Google Analytics nachvollziehen soll, wie lange Seiten im sichtbaren Modus sind.

en: Check this if you want to track URL changes for single pages with Google Analytics.
de: Markiere dieses Feld, wenn Google Analytics bei einzelnen Seiten die URL-Änderungen aufzeichnen soll.

en: Check this if you want to track events with Google Analytics.
de: Markiere dieses Feld, wenn Google Analytics Interaktionen aufzeichnen soll.

en: Check this if you want to track outbound forms with Google Analytics.
de: Markiere dies, wenn du ausgehende Formulare mit Google Analytics tracken willst.

en: Ensure URL Consistency:
de: URL-Konsistenz sicherstellen:

en: Track Facebook and Twitter:
de: Facebook und Twitter tracken:

en: Track Page Scrolling:
de: Herunterscrollen tracken:

en: Track Elements Visibility:
de: Sichtbarkeit von Elementen tracken:

en: Track Media Query:
de: Medienabfrage tracken:

en: Track Page Visibility:
de: Sichtbarkeit der Seite tracken:

en: Track URL Changes:
de: URL-Änderungen tracken:

en: Track Events:
de: Interaktionen tracken:

en: Track Outbound Forms:
de: Ausgehende Formulare tracken:

en: Select the Twitter Card type to use for this Page or Post, overriding the default setting.
de: Wähle die Art der „Twitter Card“, die für diese Seite oder diesen Beitrag benutzt werden soll. Dies überschreibt die Standardeinstellung.

note: translators: Social Meta refers to Open Graph (OG:) meta tags, which can be used to control the appearance of a site's posts/pages when shared on social media networks like Facebook and Twitter.
en: Add Social Meta data to your site to deliver closer integration between your website and social media.
de: Social-Meta-Daten deiner Website hinzufügen, um eine engere Integration zwischen deiner Website / deinem Blog und sozialen Medien zu ermöglichen.

note: translators: %1$s and %2$s are placeholders, which means that it should not be translated. They will be replaced with nouns in the application.
en: Your license has expired. Please %1$s click here %2$s to purchase a new one.
de: Deine Lizenz ist abgelaufen. Bitte %1$s hier klicken %2$s, um eine neue zu kaufen.

note: translators: leave all the code inside the brackets < and > unchanged.
en: There is a new version of %1$s available. Go to <a href='%2$s'>the plugins page</a> for details.
de: Es ist eine neue Version von %1$s verfügbar. Gehe zur <a href='%2$s'>Plugin-Seite</a> für Details.

note: translators: leave all the code inside the brackets < and > unchanged.
en: You must <a href="%s">enter a valid License Key</a> for it to work.
de: Du musst <a href="%s">einen gültigen Lizenzschlüssel eingeben</a>, damit es funktioniert.

en: %s is almost ready.
de: %s ist fast fertig.

note: translators: This is a setting that allows users to add the NOFOLLOW robots meta tag value to the current post/page.
en: NOFOLLOW this page/post
de: NOFOLLOW – Dieser Seite bzw. diesem Beitrag nicht folgen

note: translators: This is a setting that allows users to add the NOINDEX robots meta tag value to the current post/page.
en: NOINDEX this page/post
de: NOINDEX – Diese Seite bzw. diesen Beitrag nicht listen.

en: Upload Image
de: Bild hochladen

note: translators: This is an action link users can click to open a feature request/bug report on GitHub.
en: Feature Request/Bug Report
de: Neue Funktionen anregen / Einen Bug melden

en: Enable Facebook Meta for Post Types
de: Facebook Meta für Inhaltstypen aktivieren

en: Permalink Setting
de: Permalink-Einstellung

en: Search Engine Visibility
de: Sichtbarkeit für Suchmaschinen

en: Front Page Displays
de: Startseiten-Darstellung

en: Site Language
de: Sprache der Webseite

en: Site Title
de: Titel der Webseite

en: Check this and your Meta Descriptions for any Post Type will be auto-generated using the Post Excerpt, or the first 160 characters of the post content if there is no Post Excerpt. You can overwrite any auto-generated Meta Description by editing the post or page.
de: Wähle dies, um die Meta-Beschreibung für jeden Inhaltstyp automatisch aus dem Textauszug (Excerpt) generieren zu lassen oder, falls dieser fehlen sollte, aus den ersten 160 Zeichen des Beitrages. Jede automatisch generierte Meta-Beschreibung kannst du durch editieren des Beitrages oder der Seite anpassen.

en: Post Data
de: Absenden

en: Nothing found for %request_words%
de: Es wurde nichts zu %request_words% gefunden

en: Access to Knowledge Center
de: Zugang zur Wissensdatenbank

en: Access to Premium Support Forums
de: Zugang zum Premium Support Forum

en: Access to Video Screencasts
de: Zugang zu Video Screencasts

en: SEO for Categories, Tags and Custom Taxonomies
de: SEO für Kategorien, Tags und benutzerdefinierte Taxonomien

en: Video SEO Module
de: Video SEO Modul

en: Advanced support for e-commerce
de: Erweiterter Support für e-commerce

en: Advanced support for WooCommerce
de: Erweiterter Support für WooCommerce

en: Subscribe
de: Abonnieren

en: Email Address
de: E-Mail-Adresse

note: translators: after this string comes a list of exclusive features that are not included in the free version of the plugin
en: to upgrade to Pro Version and get:
de: Wechsel zur Pro Version und erhalte:

en: Use Content For Autogenerated OG Descriptions
de: Benutze Inhalte für automatisch generierte OG-Beschreibungen

en: This option will auto generate your Open Graph descriptions from your post content instead of your post excerpt. WooCommerce users should read the documentation regarding this setting.
de: Diese Einstellung generiert automatisch deine Open Graph Beschreibung aus deinem Beitragsinhalt statt aus deinem Beitragsauszug. WooCommerce Benutzer sollten betreffend dieser Einstellung die Dokumentation lesen.

en: Enter your Facebook Admin ID here. You can enter multiple IDs separated by a comma. You can look up your Facebook ID using this tool http://findmyfbid.com/
de: Gib hier deine Facebook Admin ID ein. Du kannst mehrere IDs durch Kommas getrennt eingeben. Du kannst deine Facebook ID mithilfe dieses Tools herausfinden http://findmyfbid.com/

note: translators: This is the name of a setting. By enabling it, the plugin will use the content of the post/page to automatically populate the meta description tag, instead of the excerpt.
en: Use Content For Autogenerated Descriptions:
de: Benutze Inhalte für automatisch generierte Beschreibungen:

en: This option will auto generate your meta descriptions from your post content instead of your post excerpt. This is useful if you want to use your content for your autogenerated meta descriptions instead of the excerpt. WooCommerce users should read the documentation regarding this setting.
de: Diese Einstellung generiert automatisch die Meta Beschreibung aus deinem Beitragsinhalt anstatt aus deinem Beitragsauszug. Das ist nützlich wenn du deine Inhalte für die automatisch generierte Meta Beschreibung anstatt aus dem Beitragsauszug verwenden möchtest. WooCommerce Benutzer sollten betreffend dieser Einstellung die Dokumentation lesen.

en: Access to video tutorials about SEO with the Pro version
de: Zugriff auf Videoanleitungen über SEO mit der PRO-Version

note: translators: This is a button users can click to reset the settings of a specific module to their default values. %s is a placeholder and will be replaced with the name of a settings menu (e.g. "Performance").
en: Reset %s Settings to Defaults
de: Setze %s Einstellungen auf den Standard zurück

en: This option will automatically generate Canonical URLs for your entire WordPress installation. This will help to prevent duplicate content penalties by Google.
de: Diese Option wird automatisch kanonische URLs für deine komplette WordPress Installation generieren. Dies wird dazu beitragen, doppelte Inhaltsstrafen von Google zu verhindern.

en: CLICK HERE
de: KLICKE HIER

note: translators: Shows which files were removed.
en: Removed empty file %s.
de: Leere Datei %s entfernt.

en: This displays an SEO News widget on the dashboard.
de: Dies zeigt SEO Nachrichten im Widget im Dashboard an.

en: Show SEO News
de: Zeig mir SEO Neuigkeiten

en: Changes are automatically submitted to search engines.
de: Veränderungen werden automatisch bei Suchmaschinen eingereicht.

note: translators: Link to documentation.
en: Click here to %s.
de: Klick hier um %s.

en: Continue to the General Settings
de: Weiter zu den Allgemeinen Einstellungen

en: SEO News
de: SEO Neuigkeiten

en: Credits
de: Danksagungen

en: What&#8217;s New
de: Was ist neu

note: translators: %1$s and %2$s are placeholders, which means that these should not be translated. These will be replaced with the name of the plugin, All in One SEO Pack, and the current version number.
en: %1$s %2$s contains new features, bug fixes, increased security, and tons of under the hood performance improvements.
de: %1$s %2$s enthält neue Features, Bug-Fixes, erhöhte Security und viele Performance-Verbesserungen unter der Haube.

en: Control SEO on categories, tags and custom taxonomies with the Pro version
de: Du kannst die SEO der Kategorien, Tags und Custom Taxonomies mit der Pro Version kontrollieren.

en: We have complete documentation on every setting and feature
de: Wir haben vollständige Dokumentation für alle Einstellungen und Features

en: Did You Know?
de: Wusstest Du?

en: Set up Google Analytics
de: Stell Google Analytics ein

en: Submit an XML Sitemap to Google
de: Sende eine XML-Sitemap an Google

en: Quality guidelines for SEO titles and descriptions
de: Erstklassiges Handbuch für SEO Titel und Beschreibungen

en: Tips for good on-page SEO
de: Tipps für gute On-Page SEO

en: Beginners Guide for Social Meta module
de: Anfänger-Handbuch für das Social Meta Modul

en: Beginners Guide for XML Sitemap module
de: Anfänger-Handbuch für das XML Sitemap Modul

en: Get Started
de: Erste Schritte

en: Translate
de: Übersetze

en: Upgrade
de: Aktualisierung

en: Translation contributors and translation editors
de: Übersetzungs-Contributors und Redakteure

en: Want to see your name and picture here as a community developer? %1$sClick here%2$s to open an issue on GitHub to report a bug, request a feature or find an issue and submit code!
de: Möchtest du deinen Namen und Foto hier als Community Developer sehen? %1$sKlicke hier%2$s um auf Github einen Bug zu melden oder Featureantrag zu stellen oder finde ein Problem und Code einzureichen!

en: Recent Rockstar Contributors
de: Neueste Rockstar-Contributors

en: Development Team
de: Entwicklungsteam

en: Project Manager
de: Projektmanager

en: Project Lead
de: Projektleiter

en: Project Leaders
de: Die Projektleiter

en: Custom Twitter Image
de: Benutzerdefiniertes Twitter-Bild

en: This option lets you upload an image to use as the Twitter image for this Page or Post.
de: Diese Option erlaubt dir ein Bild als Twitter-Bild für diese Seite oder Beitrag hochzuladen.

note: translators: This is the name of a setting. By enabling it, the plugin will redirect attachment page requests to the post parent, or in other words, the post/page where the media is embedded.
en: Redirect Attachments to Post Parent:
de: Leite Anhänge zum übergeordneten Beitrag:

en: Redirect attachment pages to post parent.
de: Leite Anhangsseiten zum übergeordneten Beitrag weiter.

en: Dynamically creates the XML sitemap instead of using a static file.
de: Erstellt die XML Sitemap dynamisch anstatt eine statische Datei zu benutzen.

en: <b>Security warning:</b> Your file looks compromised. Please check the file for any script-injection.
de: <b>Sicherheitswarnung:</b> Deine Datei ist kompromittiert. Bitte überprüfe die Datei auf Script-Injektion.

en: %1$s has been translated into %2$s languages, but currently the %3$s translation is only %4$s percent complete. %5$sClick here%6$s to help get it to 100 percent.
de: %1$s wurde in %2$s Sprachen übersetzt, aber zur Zeit ist die %3$s Übersetzung nur zu %4$s Prozent vollständig. %5$s Klicke hier%6$s, um uns zu helfen 100 Prozent zu erreichen.

en: Sorry, you can't do that. Please choose a platform and then click Analyze or Convert.
de: Das geht leider nicht. Bitte wähle eine Plattform und klicke Analysieren oder Konvertieren.

en: Convert
de: Konvertieren

en: Analyze
de: Analysieren

en: Choose platform:
de: Plattform wählen:

en: Import SEO data from:
de: SEO-Daten importieren von:

en: Before performing an import, we strongly recommend that you make a backup of your site. We use and recommend %1$s BackupBuddy %2$s for backups.
de: Vor der Durchführung eines Imports empfehlen wir dringend, dass du ein Backup deiner Website anlegst. Wir verwenden und empfehlen %1$s BackupBuddy %2$s für Backups.

en: Click "Convert" to perform the import. After the import has completed, you will be alerted to how many records were imported, and how many records had to be ignored, based on the criteria above.
de: Klicke auf „Konvertieren“, um den Import durchzuführen. Nachdem der Import abgeschlossen ist, wirst Du darüber informiert, wie viele Datensätze importiert wurden und wie viele ignoriert werden mussten, basierend auf den obigen Kriterien.

en: Some plugins and themes do not share similar data, or they store data in a non-standard way. If we cannot import this data, it will remain unchanged in your database. Any compatible SEO data will be displayed for you to review. If a post or page already has SEO data in %s, we will not import data from another plugin/theme.
de: Einige Plugins oder Themes haben möglicherweise andere Datenpunkte oder speichern Daten auf nicht stan­dar­di­sie­rte Weise. Falls diese Daten nicht importiert werden können, verbleiben sie unverändert in deiner Datenbank. SEO-kompatible Daten werden für dich zur Überprüfung angezeigt. Falls ein Beitrag oder eine Seite bereits SEO-Daten im %s besitzt, werden diese Daten nicht von einem anderen Plugin/Theme importiert.

en: Please Note:
de: Bitte beachte:

note: translators: %s is a placeholder, which means that it should not be translated. It will be replaced with the name of the plugin, All in One SEO Pack.
en: Click "Analyze" for a list of SEO data that can be imported into %s, along with the number of records that will be imported.
de: Klicke auf „Analysieren“, um die Liste der SEO-Daten zu sehen, die in %s importiert werden können, zusammen mit der Anzahl der zu importierenden Datensätze.

en: Use the drop down below to choose which plugin or theme you wish to import SEO data from.
de: Wähle aus welchem Plugin oder Theme du SEO-Daten importieren möchtest im Auswahlmenü.

en: Import SEO Settings
de: Importiere SEO-Einstellungen

en: Conversion Results
de: Kon­ver­tie­rungsergebnisse

en: Compatible data:
de: Kompatible Daten:

en: <p>Analyzing records in a %1$s to %2$s conversion&hellip;
de: <p>Einträge in einer %1$s zu %2$s Umrechnung analysieren&hellip;

en: Sorry, something went wrong. Please try again
de: Entschuldigung, etwas ist schief gelaufen. Bitte versuche es erneut

en: Analysis Results
de: Analyseergebnisse

en: SEO Data Import
de: SEO-Datenimport

en: Import SEO Data
de: Importiere SEO-Einstellungen

en: All in One SEO has been deactivated
de: All in One SEO wurde deaktiviert

en: The plugin All-In-One-SEO has been detected. Do you want to %1$simport its settings%2$s?
de: Das Plugin „All-In-One-SEO“ wurde entdeckt. Möchtest du dessen %1$sEinstellungen importieren%2$s?

note: translators: %1$s, %2$s and %3$s are placeholders, which means these shouldn't be translated. The first two placeholders are used to add a link to anchor text and the third is replaced with the name of the plugin, All in One SEO Pack.
en: The plugin Yoast SEO has been detected. Do you want to %1$simport its settings%2$s into %3$s
de: Das Plugin „Yoast SEO“ wurde entdeckt. Möchtest du dessen %1$sEinstellungen importieren%2$s in %3$s?

note: translators: this refers to a module that is exclusively available in All in One SEO Pack Pro.
en: Pro Version Only
de: Nur in der Pro Version

note: Description of the plugin
en: Out-of-the-box SEO for WordPress. Features like XML Sitemaps, SEO for custom post types, SEO for blogs or business sites, SEO for ecommerce sites, and much more. More than 50 million downloads since 2007.
de: SEO für WordPress. Funktionen wie XML-Sitemaps, SEO für Individuelle Inhaltstypen, SEO für Blogs oder geschäftliche Websites, SEO für eCommerce-Websites und vieles mehr. Über 50 Millionen Downloads seit 2007.

en: Create and manage your Video Sitemap using this feature and submit your Video Sitemap to Google, Bing/Yahoo and Ask.com.
de: Erstelle und manage deine Video-Sitemap mit diesem Feature, und stelle deine Video-Sitemap bei Google, Bing/Yahoo und Ask.com ein.

note: translators: the Image SEO module allows users to optimize their images for search engines.
en: Image SEO
de: SEO für Bilder

en: Use Custom Blocklists
de: Benutzerdefinierte Blockliste verwenden

en: Block Referral Spam using HTTP
de: Referral Spam mittels HTTP blockieren

en: Block Bad Bots using HTTP
de: Bad Bots mittels HTTP blockieren

en: Block Referral Spam using HTTP.
de: Referral-Spam via HTTP blocken.

en: Manage Licenses
de: Lizenzen verwalten

en: Notice:
de: Hinweis:

en: Need a license key?
de: Lizenzschlüssel benötigt?

en: License Key is not set yet or invalid.
de: Lizenzschlüssel fehlt oder ist ungültig.

en: Purchase one now
de: Jetzt kaufen

en: If checked, only posts that have videos in them will be displayed on the sitemap.
de: Wenn aktiviert, werden nur Beiträge, die Videos beinhalten, in der Sitemap angezeigt.

en: Show Only Posts With Videos
de: Zeige nur Beiträge mit Videos

note: translators: This is an action link users can click to purchase a license for All in One SEO Pack Pro.
en: Upgrade to Pro
de: Auf Pro upgraden

note: translators: This is an action link users can click to open our general documentation page.
en: Documentation
de: Dokumentation

note: translators: This is an action link users can click to open the General Settings menu.
en: SEO Settings
de: SEO Einstellungen

en: About
de: Über

en: Debug String
de: Debug-String

note: translators: The taxonomy title format is the template that is used to format the title for each taxonomy term of a certain taxonomy (Categories, Tags, etc.).
en: Taxonomy Title Format:
de: Format des Taxonomie-Titels:

note: translators: This is an action link users can click to open our premium support forum.
en: Support Forum
de: Support

note: translators: This is a setting where users can indicate which taxonomies they want to use All in One SEO Pack with.
en: SEO on only these taxonomies:
de: SEO nur für diese Taxonomien:

note: translators: This is a setting where users can enter their license code for All in One SEO Pack Pro.
en: License Key:
de: Lizenzschlüssel:

en: This will be the license key received when the product was purchased. This is used for automatic upgrades.
de: Du wirst diesen Lizenzschlüssel erhalten, wenn du das Produkt gekauft hast. Dieser wird für automatische Updates benutzt.

en: Facebook App ID
de: Facebook App-ID

en: Facebook Admin ID
de: Facebook Administrator-ID

en: Enter your Facebook App ID here. Information about how to get your Facebook App ID can be found at https://developers.facebook.com/docs/apps/register
de: Gib hier deine Facebook App ID ein. Informationen dazu, wie du deine Facebook App ID erhältst, findest du unter https://developers.facebook.com/docs/apps/register

note: Plugin Name of the plugin
en: All In One SEO Pack
de: All in One SEO Pack

en: Update Sitemap Settings
de: Sitemap-Einstellungen aktualisieren

note: translators: Notifies the admin which sitemaps failed to notify with which search engine(s).
en: Failed to notify %1$s about changes to your sitemap at %2$s, unable to access via wp_remote_get().
de: Benachrichtigung von %1$s über die Änderungen an deiner Sitemap am %2$s gescheitert. Verbindung via wp_remote_get() nicht möglich.

note: translators: Notifies the admin which sitemaps failed to notify with which search engine(s), and display the error code.
en: Failed to notify %1$s about changes to your sitemap at %2$s, error code %3$s.
de: Benachrichtigung von %1$s über die Änderungen an deiner Sitemap am %2$s gescheitert. Fehlercode %3$s.

en: static
de: statisch

en: dynamic
de: dynamisch

en: Delete Conflicting Files
de: Im Konflikt stehende Dateien löschen

en: Rename Conflicting Files
de: Im Konflikt stehende Dateien umbenennen

note: translators: Shows which 'unknown' file is conflicting with the current sitemap settings.
en: Potential conflict with unknown file %s.
de: Möglicher Konflikt mit der unbekannten Datei %s.

en: Warning: a static sitemap '%1$s' generated by %2$s %3$s on %4$s already exists that may conflict with dynamic sitemap generation.
de: Warnung: eine statische Sitemap „%1$s“, die von %2$s %3$s am %4$s erzeugt wurde, existiert bereits. Das kann zu Konflikten bei der dynamischen Sitemap-Erzeugung führen.

note: translators: Shows which sitemap files couldn't be found.
en: Couldn't find file %s!
de: Konnte die Datei %s nicht finden!

note: translators: Shows which sitemap files couldn't be renamed.
en: Couldn't rename file %s!
de: Konnte Dateiname %s nicht ändern!

note: translators: Shows which sitemap files have been deleted.
en: Deleted %s.
de: %s gelöscht.

en: Warning: dynamic sitemap generation must have permalinks enabled.
de: Warnung: dynamische Sitemap Erstellung muss Permalinks erlauben.

note: translators: Link to settings to disable "Discourage search engines from indexing this site".
en: Warning: your privacy settings are configured to ask search engines to not index your site; you can change this under %s for your site.
de: Warnung: Deine Privatsphäre-Einstellungen sind so eingestellt, dass Suchmaschinen deine Seite nicht auflisten dürfen; Du kannst dies unter %s  für deinen Blog ändern.

en: Reading Settings
de: Leseeinstellungen

en: Dynamic sitemap generation does not appear to be using the correct rewrite rules; please disable any other sitemap plugins or functionality on your site and reset your permalinks.
de: Die dynamische Sitemap Erstellung scheint nicht die richtigen Überschreibungsregeln zu benutzen; bitte schalte alle anderen Sitemap Plugins oder Funktionalitäten auf deiner Seite aus und setze die Permalinks zurück.

en: Update Sitemap
de: Sitemap aktualisieren

en: Taxonomy
de: Taxonomie

en: All Taxonomies
de: Alle Taxonomien

en: All Post Types
de: Alle Post Types

note: translators: This refers to entries in the Media Library (images, videos, recordings and other files) and their attachment pages.
en: Media / Attachments
de: Medien / Anhänge

en: Daily scheduled sitemap check has finished.
de: Die von dir eingerichtete tägliche Überprüfung der Sitemap ist abgeschlossen.

en: Once Monthly
de: Einmal monatlich

en: Once Weekly
de: Einmal wöchentlich

en: Frequencies
de: Frequenzen

en: Priorities
de: Prioritäten

en: Excluded Items
de: Ausgeschlossene Objekte

en: Excluded Pages
de: Ausgeschlossene Seiten

en: Add URL
de: URL hinzufügen

en: Additional Pages
de: Zusätzliche Seiten

en: Last Modified
de: Zuletzt bearbeitet

en: Page Frequency
de: Seitenfrequenz

en: Page Priority
de: Seitenpriorität

en: Page URL
de: Seiten URL

en: Enter information below for any additional links for your sitemap not already managed through WordPress.
de: Gib nachfolgend Informationen für jeden zusätzlichen Link für deine Sitemap ein, der nicht bereits automatisch von WordPress verwaltet wird.

note: translators: %1$s and %2$s are placeholders, which means that it should not be translated. They will be replaced with nouns in the application.
en: Manually set the %1$s of your %2$s.
de: Die %1$s deiner %2$s manuell setzen.

en: author pages
de: Autorenseiten

en: archive pages
de: Archivseiten

en: taxonomies
de: Taxonomien

en: posts
de: Beiträge

en: homepage
de: Homepage

en: frequency
de: Frequenz

en: priority
de: Priorität

en: Select Individual
de: Einzeln auswählen

en: Do Not Override
de: Nicht überschreiben

en: Dynamically Generate Sitemap
de: Sitemap dynamisch erstellen

en: Include Author Pages
de: Autorenseiten hinzufügen

en: Include Date Archive Pages
de: Date Archive Pages hinzufügen

en: Taxonomies
de: Taxonomien

en: Maximum Posts Per Sitemap Page
de: Maximale Anzahl von Beiträgen pro Sitemap-Seite

en: Enable Sitemap Indexes
de: Sitemap-Indexierungen einschalten

en: Monthly
de: monatlich

en: Weekly
de: Wöchentlich

en: Daily
de: Täglich

en: No Schedule
de: Nichts geplant

en: Schedule Updates
de: Aktualisierungen planen

en: Use page slugs or page IDs, separated by commas, to exclude pages from the sitemap.
de: Verwende Seiten-Titelform oder Seiten-IDs, getrennt durch Kommas, um Seiten von der Sitemap auszuschließen.

en: Entries from these taxonomy terms will be excluded from the sitemap.
de: Einträge zu diesen Taxonomiebegriffen werden von der Sitemap ausgeschlossen.

en: Last modified date of the page.
de: Letzte Änderung der Seite an diesem Datum.

en: The frequency of the page.
de: Die Frequenz der Seite.

en: The priority of the page.
de: Die Priorität der Seite.

en: Places a link to your Sitemap.xml into your virtual Robots.txt file.
de: Setze einen Link zu Sitemap.xml in deiner virtuellen Robots.txt-Datei.

en: Include Author Archives in your sitemap.
de: Füge Autorenarchive deiner Sitemap hinzu.

en: Include Date Archives in your sitemap.
de: Füge Datums-Archive deiner Sitemap hinzu.

en: Select which taxonomy archives appear in your sitemap
de: Wähle aus, welche Taxonomy-Archive in deiner Sitemap auftauchen

en: Select which Post Types appear in your sitemap.
de: Wähle aus, welche Post Types in deiner Sitemap auftauchen.

en: Allows you to specify the maximum number of posts in a sitemap (up to 50,000).
de: Erlaubt dir, die maximale Anzahl von Beiträgen in einer Sitemap (bis zu 50.000) festzulegen.

en: Organize sitemap entries into distinct files in your sitemap. Enable this only if your sitemap contains over 50,000 URLs or the file is over 5MB in size.
de: Organisiere deine Sitemap Einträge in bestimmte Dateien innerhalb deiner Sitemap. Aktiviere dies nur, wenn deine Sitemap mehr als 50.000 URLs enthält oder die Größe der Datei über 5MB ist.

en: Notify search engines based on the selected schedule, and also update static sitemap daily if in use. (this uses WP-Cron, so make sure this is working properly on your server as well)
de: Benachrichtige Suchmaschinen basierend auf dem ausgewählten Zeitplan, und aktualisiere die statische Sitemap auch täglich wenn in Benutzung. (Hierbei wird WP-Cron verwendet, um sicherzustellen, dass dies auch auf deinem Server funktioniert)

en: Create a Robots.txt File
de: Robots.txt-Datei erstellen

en: Add Rule
de: Regel hinzufügen

en: Directory Path
de: Verzeichnispfad

en: Submit
de: Absenden

en: E-mail debug information
de: Informationen zu Fehlern bei der E-Mail-Übermittlung.

en: Error: please enter an e-mail address before submitting.
de: Fehler: Bitte gib vor dem Absenden eine E-Mail-Adresse an.

en: Failed to send to %s.
de: Senden an %s fehlgeschlagen.

en: Sent to %s.
de: Gesendet an %s.

en: SFWD Debug Mail From Site %s.
de: SFWD Debug Mail von Seite %s.

en: Form submission error: verification check failed.
de: Fehler bei der Übermittlung: Verifizierung gescheitert.

en: Active Theme
de: Aktives Theme

en: Site URL
de: Seiten URL

en: PHP XML support
de: PHP XML Support

en: PHP IPTC support
de: PHP IPTC Support

en: PHP Exif support
de: PHP Exif Support

en: PHP Max Script Execute Time
de: PHP Maximale Skript Ausführungszeit

en: PHP Max Post Size
de: PHP Maximale Beitragsgröße

en: PHP Max Upload Size
de: PHP Maximale Upload Größe

en: Memory usage
de: Arbeitsspeicherauslastung

en: Operating System
de: Betriebssystem

en: Yes
de: Ja

en: N/A
de: n.&nbsp;a.

en: Not set
de: Nicht festgelegt

en: System Status
de: Systemstatus

en: No limit
de: Keine Grenze

en: Raise execution time
de: Ausführungszeit erhöhen

en: Use the system default
de: Systemstandard anwenden

en: Raise memory limit
de: Memory Limit erhöhen.

en: Use output buffering to ensure that the title gets rewritten. Enable this option if you run into issues with the title tag being set by your theme or another plugin.
de: Verwende eine Ausgabenpufferung, um sicherzugehen dass der Titel umschrieben wird. Aktiviere diese Option, wenn du Probleme bekommst, weil das Titel-Tag durch dein Theme oder ein anderes Plugin gesetzt wird.

en: This setting allows you to raise your PHP execution time to a reasonable value.
de: Diese Einstellung ermöglicht dir die PHP Ausführungszeit auf einen sinnvollen Wert zu erhöhen.

en: This setting allows you to raise your PHP memory limit to a reasonable value. Note: WordPress core and other WordPress plugins may also change the value of the memory limit.
de: Diese Einstellung ermöglicht dir, das PHP Memory Limit auf einen sinnvollen Wert zu erhöhen. Hinweis: WordPress Core und andere WordPress Plugins können ebenfalls den Wert für das Memory Limit ändern.

en: Choose a default value that best describes the content of your post type.
de: Wähle einen Standardwert, der am besten den Inhalt deines Inhaltstyps beschreibt.

en: Scan your site for duplicate social meta tags.
de: Scanne deine Seite nach doppelten Social Meta Tags.

en: Scan Now
de: Jetzt scannen

en: Default
de: Standard

en: Scan Social Meta
de: Social Meta scannen

en: Twitter Settings
de: Twitter Einstellungen

en: Facebook Settings
de: Facebook Einstellungen

en: Image Settings
de: Bildeinstellungen

en: Social Settings
de: Settings für Social Media

en: Organization
de: Organisation

en: Person or Organization:
de: Person oder Organisation:

en: Social Profile Links:
de: Links zu sozialen Profilen:

en: Show Facebook Author on Articles
de: Facebook Autor bei Artikeln anzeigen

en: Show Facebook Publisher on Articles
de: Facebook Publisher bei Artikeln anzeigen

en: Article Tags
de: Artikel Tags

en: Article Section
de: Artikelbereich

en: Debug This Post
de: Fehlerbehebung für diesen Beitrag

en: Use Post Tags In Article Tags
de: Beitrags-Tags in Artikel-Tags verwenden

en: Use Categories In Article Tags
de: Kategorien in Artikel-Tags verwenden

en: Use Keywords In Article Tags
de: Keywords in Artikel-Tags verwenden

en: Automatically Generate Article Tags
de: Artikel Tags automatisch erstellen

en: Show Twitter Author
de: Twitter Autor anzeigen

en: Twitter Site
de: Twitter Seite

en: Summary Large Image
de: Zusammenfassung Großes Bild

en: Summary
de: Zusammenfassung

en: Default Twitter Card
de: Standard Twitter Card

en: Specify Video Height
de: Videohöhe eingeben

en: Specify Video Width
de: Videobreite angeben

en: Custom Video
de: Eigenes Video

en: Specify Image Height
de: Bildhöhe angeben

en: Specify Image Width
de: Bildbreite angeben

en: Custom Image
de: Eigenes Image

en: Image
de: Bild

en: Use Custom Field For Image
de: Benutzerdefiniertes Feld für Bild nutzen

en: Default Image Height
de: Standard Bildhöhe

en: Default Image Width
de: Standard Bildbreite

en: Default OG:Image
de: Standard OG:Image

en: Use Default If No Image Found
de: Standardbild benutzen, falls kein Bild gefunden wird.

en: First Available Image
de: Erstes erhältliches Bild

en: Post Author Image
de: Autorenbild posten

en: Image From Custom Field
de: Bild von benutzerdefiniertem Feld

en: First Image In Content
de: Erstes Bild im Inhalt

en: First Attached Image
de: Erstes Bild im Anhang

en: Featured Image
de: Beitragsbild

en: Default Image
de: Standardbild

en: Select OG:Image Source
de: OG:Image Quelle wählen

en: Home Image
de: Home Bild

en: Home Description
de: Home Beschreibung

en: Home Title
de: Home Titel

en: Site Name
de: Website-Name

en: Run Shortcodes In Description
de: Shortcodes in Beschreibung verwenden

en: Run Shortcodes In Title
de: Shortcodes in Titel verwenden

en: Use AIOSEO Title and Description
de: Nutze AIOSEO Titel und Beschreibung

en: Scan Header
de: Header scannen

en: Allows your authors to be identified by their Facebook pages as content authors on the Opengraph meta for their articles.
de: Erlaubt deinen Autoren, durch deine Facebook Seiten als Autoren auf dem Opengraph Meta für ihre Artikel identifiziert zu werden.

en: Link articles to the Facebook page associated with your website.
de: Verlinke Artikel mit der Facebook Seite, die mit deiner Website in Verbindung steht.

en: This Open Graph meta allows you to add a list of keywords that best describe this content.
de: Diese Open Graph Meta ermöglicht dir, eine Liste von Schlagwörtern hinzuzufügen, die diesen Inhalt am besten beschreibt.

en: This Open Graph meta allows you to add a general section name that best describes this content.
de: Diese Open Graph Meta ermöglicht dir, eine allgemeine Abschnittsbezeichnung hinzuzufügen, die diesen Inhalt am besten beschreibt.

en: Press this button to have Facebook re-fetch and debug this page.
de: Drücke diesen Button, damit Facebook diese Seite erneut aufgreift und den Fehler behebt.

en: Select the Open Graph type that best describes the content of this Page or Post.
de: Wähle den Open Graph Type, der am besten den Inhalt dieser Seite oder dieses Beitrags beschreibt.

en: This is the Open Graph description of this Page or Post.
de: Dies ist die Open Graph Description dieser Seite oder dieses Beitrags.

en: This is the Open Graph title of this Page or Post.
de: Dies ist der Open Graph Title dieser Seite oder dieses Beitrags.

en: Use post tags in generated article tags.
de: Nutze Beitrags-Tags in generierten Artikel-Tags.

en: Use categories in generated article tags.
de: Nutze Kategorien in generierten Artikel-Tags.

en: Use keywords in generated article tags.
de: Nutze Keywords in generierten Artikel-Tags.

en: Automatically generate article tags for Facebook type article when not provided.
de: Erstelle automatisch Artikel-Tags für Facebook Artikel, wenn keine angegeben wurden.

en: Enter the name of your website here.
de: Gib den Namen deiner Website hier ein.

en: Allows your authors to be identified by their Twitter usernames as content creators on the Twitter cards for their posts.
de: Erlaube deinen Autoren, auf den Twitter Cards als Urheber ihrer Beiträge mit ihrem Twitter-Nutzernamen ausgewiesen zu werden.

en: Enter the Twitter username associated with your website here.
de: Gib den Twitter-Nutzername ein, der mit deiner Website verbunden ist.

en: Select the default type of Twitter Card to display.
de: Standardtyp für die anzuzeigende Twitter Card auswählen.

en: Enter the height for your Open Graph video in pixels (i.e. 600).
de: Gib die Höhe für dein Open Graph Video in Pixel (z, B. 600) an.

en: Enter the width for your Open Graph video in pixels (i.e. 600).
de: Gib die Breite für dein Open Graph Video in Pixel (z. B. 600) an.

en: This option lets you specify a link to the Open Graph video used on this Page or Post.
de: Mit dieser Option kannst du einen Link zum Open Graph Video angeben, der für diese Seite oder Beitrag verwendet wird.

en: Enter the height for your Open Graph image in pixels (i.e. 600).
de: Gib die Höhe für dein Open Graph Bild in Pixeln (z. B. 600) an.

en: Enter the width for your Open Graph image in pixels (i.e. 600).
de: Gib die Breite für dein Open Graph Bild in Pixeln (z. B. 600) an.

en: This option lets you upload an image to use as the Open Graph image for this Page or Post.
de: Mit dieser Option kannst du ein Bild hochladen um es als Open Graph Bild für diese Seite oder Beitrag zu verwenden.

en: This option lets you select the Open Graph image that will be used for this Page or Post, overriding the default settings.
de: Mit dieser Option kannst du das Open Graph Bild auswählen, das für diese Seite oder Beitrag verwendet werden soll. Die Standardeinstellungen werden überschrieben.

en: Enter the name of a custom field (or multiple field names separated by commas) to use that field to specify the Open Graph image on Pages or Posts.
de: Gib den Namen für ein benutzerdefiniertes Feld ein (oder mehrere, mit Kommas getrennte Feldnamen), um dieses Feld zur Beschreibung des Open Graph Bildes auf Seiten oder Beiträgen zu verwenden.

en: This option lets you set a default height for your images, where unspecified.
de: Diese Einstellung erlaubt, eine Standardhöhe für Bilder festzulegen, wenn keine abweichenden Angaben gemacht werden.

en: This option lets you set a default width for your images, where unspecified.
de: Diese Einstellung erlaubt, eine Standardbreite für Bilder festzulegen, wenn keine abweichenden Angaben gemacht werden.

en: This option sets a default image that can be used for the Open Graph image. You can upload an image, select an image from your Media Library or paste the URL of an image here.
de: Diese Einstellung setzt ein Standardbild fest, das als Open Graph Image benutzt werden kann. Du kannst hier ein Bild hochladen, ein Bild aus deiner Medienbibliothek auswählen oder eine URL zu einem Bild eingeben.

en: This option lets you fall back to the default image if no image could be found above.
de: Diese Einstellung legt fest, dass ein Standardbild benutzt wird, falls kein anderes oben gefunden wird.

en: This option lets you choose which image will be displayed by default for the Open Graph image. You may override this on individual posts.
de: Mit dieser Einstellung kannst du festzulegen, welches Bild als Standardbild für das Open Graph Image verwendet wird. Du kannst diese Einstellung bei einzelnen Beiträgen überschreiben.

en: The Home Image is the Open Graph image for your home page.
de: Das Home Image ist das Open Graph Image für deine Homepage.

en: The Home Description is the Open Graph description for your home page.
de: Die Home Beschreibung ist die Open Graph Beschreibung für deine Homepage.

en: The Home Title is the Open Graph title for your home page.
de: Home Title ist der Open Graph Title für deine Homepage.

en: The Site Name is the name that is used to identify your website.
de: Der Websitename ist der Name, der zur Identifikation deiner Webseite benutzt wird.

en: Run shortcodes that appear in social description meta tags.
de: Verwende Shortcodes, die in deinen Social Description Meta Tags angezeigt werden.

en: Run shortcodes that appear in social title meta tags.
de: Verwende Shortcodes, die in deinen Social Title Meta Tags angezeigt werden.

note: translators: %s is a placeholder, which means that it should not be translated. It will be replaced with the name of the plugin, All in One SEO Pack.
en: Checking this box will use the Home Title and Home Description set in %s, General Settings as the Open Graph title and description for your home page.
de: Durch Markieren dieses Felds wird der Home Titel und die Home Beschreibung, die unter %s > Allgemeine Einstellungen als Open Graph Titel und Beschreibung für deine Homepage festgelegt wurde, verwendet.

en: Article
de: Artikel

en: Episode
de: Folge

en: TV Show
de: Fernsehserie

en: Product
de: Produkt

en: Movie
de: Film

en: Game
de: Spiel

en: Food
de: Essen

en: Drink
de: Getränk

en: Book
de: Buch

en: State Province
de: Bundesland

en: Landmark
de: Sehenswürdigkeit

en: Country
de: Land

en: City
de: Stadt

en: Public Figure
de: Öffentliche Person

en: Profile
de: Profil

en: Politician
de: Politiker

en: Musician
de: Musiker

en: Director
de: Regisseur

en: Author
de: Autor

en: Athlete
de: Sportler

en: Actor
de: Schauspieler

en: University
de: Universität

en: School
de: Schule

en: Non Profit
de: Gemeinnützig

en: Government
de: Regierung

en: Sports Team
de: Sportteam

en: Sports League
de: Sportliga

en: Cause
de: Anliegen

en: Company
de: Firma

en: Activity
de: Aktivität

en: Update Options
de: Optionen aktualisieren

note: translators: This message confirms that the options have been reset.
en: Options Reset.
de: Optionen zurücksetzen.

en: Security Check - If you receive this in error, log out and back in to WordPress
de: Sicherheitsüberprüfung - Wenn du dies fälschlicherweise erhältst, melde dich von WordPress ab und dann wieder an.

note: translators: %1$s and %2$s are placeholders and should not be translated. %1$s is replaced with a number, %2$s is replaced with the name of an meta tag field (e.g; "Title", "Description", etc.).
en:  characters. Most search engines use a maximum of %1$s chars for the %2$s.
de:  Zeichen. Die meisten Suchmaschinen nutzen höchstens %1$s Zeichen für die %2$s.

en: Click here for documentation on this setting
de: Hier klicken für Dokumentation über diese Einstellung

en: <b>Warning:</b> This following post could not be found: <b>"%s"</b>
de: <b>Warnung:</b> Folgender Beitrag konnte nicht gefunden werden: <b>"%s"</b>

en: <b>Warning:</b> Line not matched: <b>"%1$s"</b>, On Line: <b>%2$s</b>
de: <b>Warnung:</b> Zeile passt nicht: <b>„%1$s“</b> in Zeile: <b>%2$s</b>

en: You may change this by activating or deactivating
    						modules in the Feature Manager.
de: Du kannst dies verändern, indem du Module im Feature-Manager aktivierst oder deaktivierst.

en: There are no other modules currently loaded!
de: Derzeit sind keine weiteren Module geladen!

en: Note: If General Settings is checked, the
    								General Settings, the Feature Manager settings,
    								and the following currently active modules will
    								have their settings data exported:
de: Hinweis: Wenn die allgemeinen Einstellungen ausgewählt sind, werden die allgemeinen Einstellungen, die Einstellungen des Feature-Managers und die Einstellungen der folgenden, gegenwärtig aktiven Module exportiert:

en: Export Post Types:
de: Exportiere Inhaltstypen:

en: Export Settings
de: Export Einstellungen

en: Import
de: Importieren

en: Please refer to the document for each tool for help in using these to debug your social meta.
de: Bitte lies für eine Fehlerbehebung deiner Social Meta in der Dokumentation jedes einzelnen Tools nach, wie es verwendet wird.

en: You should avoid duplicate social meta tags. You can use these free tools from Facebook and Twitter to validate your social meta and check for errors:
de: Du solltest doppelte Social-Meta-Tags vermeiden. Du kannst diese Gratis-Tools von Facebook, Google und Twitter benutzen, um dein Social-Meta zu validieren und auf Fehler zu überprüfen:

en: You may prefer to use the social meta tags that are being output by the other plugin(s) or theme. If so, then you should deactivate this Social Meta feature in the Feature Manager.
de: Möglicherweise möchtest du lieber die Social-Meta-Tags eines anderen Plugins oder Themes verwenden. Falls das so ist, solltest du dieses Social-Meta-Feature im Feature-Manager deaktivieren.

note: translators: %s is a placeholder, which means that it should not be translated. It will be replaced with the name of the plugin, All in One SEO Pack.
en: %s has detected that a plugin(s) or theme is also outputting social meta tags on your site. You can view this social meta in the source code of your site (check your browser help for instructions on how to view source code).
de: %s hat festgestellt, dass ein Plugin(s) oder Theme auch Social-Meta-Tags auf deiner Seite ausgibt. Du kannst diese Social-Meta-Daten im Quelltext deiner Website sehen (finde über die Hilfe deines Browsers heraus, wie du dir den Quelltext ansehen kannst).

en: What Does This Mean?
de: Was bedeutet das?

en: No duplicate meta tags found.
de: Keine doppelten Meta Tags gefunden.

en: Duplicate %s Meta
de: Dupliziere %s Meta

note: translators: %s is a placeholder and will be replaced with a number.
en: Row %s not found; no rows were deleted.
de: Reihe %s nicht gefunden; keine Reihen wurden gelöscht.

en: Unauthorized access; try reloading the page.
de: Unerlaubter Zugriff; versuch, die Seite neu zu laden.

en: No
de: Nein

en: Insert time
de: Einfügungszeit

en: Revisions
de: Revisionen

en: Slug may not be empty!
de: Titelform darf nicht leer sein!

en: Please wait...
de: Bitte warten ...

en: Cancel
de: Abbrechen

en: Save
de: Speichern

note: translators: %s is replaced with a content type such as Post, Page, etc.
en: Post
de: Veröffentlichen

en: Edit
de: Bearbeiten

en: SEO Keywords
de: SEO Suchbegriffe

en: SEO Description
de: SEO Beschreibung

en: SEO Title
de: SEO Titel

en: Update .htaccess
de: .htaccess aktualisieren

en: Edit .htaccess
de: .htaccess ändern

en: .htaccess editor
de: .htaccess Editor

note: translators: this button deactivates all active modules of the plugin.
en: Reset Features
de: Features zurücksetzen

en: Update Features
de: Features aktualisieren

note: translators: this refers to a feature that will be launched in the near future.
en: Coming Soon...
de: Bald erhältlich...

en: Optimize performance related to SEO and check your system status.
de: Optimiere die Performance in Bezug auf SEO und prüfe deinen Systemstatus.

note: translators: the Performance module allows users to set certain performance related settings and check the status of their WordPress installation.
en: Performance
de: Leistung

note: translators: 'bots' refers to user agents/web robots that misbehave.
en: Stop badly behaving bots from slowing down your website.
de: Halte schädlich agierende Bots davon ab, deine Website zu verlangsamen.

note: translators: the File Editor module allows users to edit the robots.txt file or .htaccess file on their site.
en: File Editor
de: Datei Editor

en: Generate and validate your robots.txt file to guide search engines through your site.
de: Erstelle und validiere deine robots,txt-Datei, um Suchmaschinen durch deine Seite zu führen.

en: Create and manage your XML Sitemaps using this feature and submit your XML Sitemap to Google, Bing/Yahoo and Ask.com.
de: Erstelle und verwalte mit diesem Feature XML Sitemaps und übermittle deine XML Sitemap an Google, Bing/Yahoo und Ask.com

note: translators: This is the name of the main tab of the All in One SEO Pack meta box that appears on the Edit screen.
en: Main Settings
de: Haupteinstellungen

note: translators: This string is used as an action link which users can click on to view the relevant documentation on our website.
en: Help
de: Hilfe

en: Join Our Mailing List
de: Abonniere unsere Mailingliste

note: translators: This is a CTA action link to upgrade to the premium version of the plugin.
en: Upgrade To Pro
de: Upgrade auf Pro

en: Edit SEO
de: SEO bearbeiten

en: Getting started? Read the Beginners Guide
de: Du fängst gerade erst an? Lies die Einführung für Einsteiger

en: Watch video tutorials
de: Einführungsvideos ansehen

en: View the Changelog
de: Changelog ansehen

en: Access our Premium Support Forums
de: Zugang zu unseren Premium Support Foren

en: Sign up today and receive a free copy of the e-book 5 SEO Tips for WordPress ($39 value).
de: Melde dich noch heute an, und erhalte ein Gratis-Exemplar unseres eBooks 5 SEO Tips for Wordpress (Wert 39$)

en: Join our mailing list for tips, tricks, and WordPress secrets.
de: Trag dich in unsere Mailingliste ein, um Tipps, Tricks und WordPress-Geheimnisse zu erhalten.

en: UPGRADE TO PRO VERSION
de: UPGRADE AUF PRO VERSION

en: Reset Dismissed Notices
de: Abgelehnte Anmerkungen zurücksetzen

en: follow
de: folgen

note: translators: This indicates that the current post/page is using the default value for its post type, which is NOFOLLOW.
en: Default - nofollow
de: Standard - nofollow

note: translators: This indicates that the current post/page is using the default value for its post type, which is NOINDEX.
en: Default - noindex
de: Standard - noindex

note: translators: This is the text of a button that allows users to reset all settings across the entire plugin to their default values.
en: Reset ALL Settings to Defaults
de: ALLE Einstellungen auf Standard zurücksetzen

note: translators: This is the text of a button that allows users to reset the General Settings to their default values.
en: Reset General Settings to Defaults
de: Allgemeine Einstellungen auf Standard zurücksetzen

note: translators: The title format is the template that is used to format the title for each post of a certain post type (Posts, Pages, etc.).
en: Title Format:
de: Titelformat:

en: Advanced Settings
de: Erweiterte Einstellungen

en: Noindex Settings
de: Noindex Einstellungen

en: Google Settings
de: Google Einstellungen

note: translators: This is the name of a settings section where users can add verification codes of webmaster platforms such as Google Search Console, Bing Webmaster Tools, etc.
en: Webmaster Verification
de: Webmaster Verifizierung

note: translators: This is the name of a settings section where users can control how All in One SEO Pack appears in the WordPress Administrator Panel.
en: Display Settings
de: Anzeigeeinstellungen

en: Title Settings
de: Titel Einstellungen

en: Keyword Settings
de: Keyword Einstellungen

en: Home Page Settings
de: Homepage Einstellungen

note: translators: This is a setting that allows users to disable Google Analytics tracking for the current post/page.
en: Disable Google Analytics
de: Google Analytics ausschalten

note: translators: This is a setting that allows users to disable All in One SEO Pack for the current post/page.
en: Disable on this page/post
de: Auf dieser Seite/bei diesem Post ausschalten

note: translators: This is a setting that allows users to exclude the current post/page from the sitemap.
en: Exclude From Sitemap
de: Von Sitemap ausschließen

note: translators: This is a setting that users can enable to enter a custom canonical URL.
en: Custom Canonical URL
de: Selbst erstellte kanonische URL

en: Keywords (comma separated)
de: Keywords (mit Kommata getrennt)

en: Description
de: Beschreibung

en: Title
de: Titel

note: translators: This is a setting that enables All in One SEO Pack to log important events to help with debugging.
en: Log important events:
de: Wichtige Ereignisse protokollieren:

note: translators: This is a setting that allows users to ouput additional HTML tags, such as references to stylesheets or JavaScript libraries, into the HEAD section of the static Posts page (see Settings > Reading).
en: Additional Posts Page Headers:
de: Zusätzliche Blog-Seiten Header:

note: translators: This is a setting that allows users to ouput additional HTML tags, such as references to stylesheets or JavaScript libraries, into the HEAD section of the frontpage/homepage.
en: Additional Front Page Headers:
de: Zusätzliche Startseiten-Header:

note: translators: This is a setting that allows users to ouput additional HTML tags, such as references to stylesheets or JavaScript libraries, into the HEAD section of each page.
en: Additional Page Headers:
de: Zusätzliche Page Headers:

note: translators: This is a setting that allows users to ouput additional code, such as references to stylesheets or JavaScript libraries, into the HEAD section of each post.
en: Additional Post Headers:
de: Zusätzliche Beitrags-Header:

note: translators: This is a textarea setting where users can enter a list of pages that All in One SEO Pack should not affect.
en: Exclude Pages:
de: Seiten ausschließen:

note: translators: This is a setting that allows users to unprotect internal postmeta fields for use with XML-RPC.
en: Unprotect Post Meta Fields:
de: Post Meta Feld nicht schützen:

note: translators: This is a setting that outputs basic Schema.org markup, also known as structured data, into the source code of each page.
en: Use Schema.org Markup
de: Schema.org Markup nutzen

note: translators: This is a setting that makes sure the plugin does not truncate the meta description tag if it is longer than what All in One SEO Pack recommends.
en: Never Shorten Long Descriptions:
de: Beschreibungen niemals kürzen:

note: translators: This is a setting that, if enabled, removes the meta description for paginated content (page 2 and higher).
en: Remove Descriptions For Paginated Pages:
de: Beschreibungen von paginierten Seiten entfernen:

note: translators: This is a setting that enables the plugin to execute shortcodes in the autogenerated descriptions. Shortcodes allow people to execute code inside WordPress posts, pages, and widgets without writing any code directly.
en: Run Shortcodes In Autogenerated Descriptions:
de: Shortcodes in automatisch erstellten Beschreibungen ausführen:

note: translators: This is a setting that allows the plugin to automatically populate the meta description tag based on the excerpt or content of the post/page.
en: Autogenerate Descriptions:
de: Beschreibungen automatisch erstellen:

note: translators: This is a global setting that allows you to NOFOLLOW all your paginated content.
en: Use nofollow for paginated pages/posts:
de: Nofollow für paginierte Seiten/Beiträge verwenden:

note: translators: This is a global setting that allows you to NOINDEX all your paginated content (page 2 and higher).
en: Use noindex for paginated pages/posts:
de: Noindex für paginierte Seiten/Beiträge verwenden:

note: translators: This is a global setting that allows you to NOINDEX specific taxonomies.
en: Use noindex for Taxonomy Archives:
de: Noindex für Taxonomie-Archive verwenden:

note: translators: This is a setting that allows you to NOINDEX your 404 Not Found page.
en: Use noindex for the 404 page:
de: Noindex für 404-Seite verwenden:

note: translators: This is a setting that allows you to NOINDEX your search results page.
en: Use noindex for the Search page:
de: Noindex für Suche verwenden:

note: translators: This is a global setting that allows you to NOINDEX all your tag archive pages.
en: Use noindex for Tag Archives:
de: Noindex für Schlagwort-Archive verwenden:

note: translators: This is a global setting that allows you to NOINDEX all your author archive pages.
en: Use noindex for Author Archives:
de: Noindex für Autorenarchive verwenden:

note: translators: This is a global setting that allows you to NOINDEX all your date archive pages.
en: Use noindex for Date Archives:
de: Noindex für Datums-Archive verwenden:

note: translators: This is a global setting that allows you to NOINDEX all your categories.
en: Use noindex for Categories:
de: Noindex für Kategorien verwenden:

note: translators: This a setting that allows you to dynamically output meta keywords on archive pages based on the keywords from the posts that are displayed by the archive page.
en: Dynamically Generate Keywords for Posts Page/Archives:
de: Dynamisch Keywords für Beitrags-Seite/Archive erstellen:

note: translators: This is the name of a setting. By enabling it, the plugin will use the tags of the relevant post as meta keywords in addition to any user-specified keywords.
en: Use Tags for META keywords:
de: Tags für META Keywords nutzen:

note: translators: This is the name of a setting. By enabling it, the plugin will use the categories of the relevant post as meta keywords in addition to any user-specified keywords.
en: Use Categories for META keywords:
de: Kategorien für META Keywords nutzen:

note: translators: This is a setting which tells Google Analytics to track your customers' path to purchase on your e-commerce website.
en: Enhanced Ecommerce:
de: Erweiterte E-Commerce:

note: translators: This is a setting for Google Analytics that allows you to tag your pages to implement enhanced link-tracking.
en: Enhanced Link Attribution:
de: Erweiterte Link Attribution:

note: translators: This is a setting that enables tracking of outbound/external links by Google Analytics.
en: Track Outbound Links:
de: Ausgehende Links tracken:

note: translators: This is a setting that allows you to exclude certain WordPress user roles, e.g. Administrators, from Google Analytics tracking.
en: Exclude Users From Tracking:
de: Folgende Nutzer vom Tracking ausschließen:

note: translators: This is a setting that enables a collection of Google Analytics features so you can, for example, create segments based on demographic and interest data.
en: Display Advertiser Tracking:
de: Advertiser Tracking anzeigen:

note: translators: This is a setting which tells Google Analytics not to track and store the IP addresses of website visitors.	This is required to be compliant with the GDPR for example.
en: Anonymize IP Addresses:
de: IP Adressen anonymisieren:

note: translators: This is a setting which allows users to enter additional domain names used for Google Analytics cross-domain tracking - https://support.google.com/analytics/answer/1034342?hl=en.
en: Additional Domains:
de: Zusätzliche Domains:

note: translators: This is a setting which allows users to enable Google Analytics tracking for multiple domain names.
en: Track Multiple Domains:
de: Mehrere Domains tracken:

note: translators: This is a setting which allows users to set the cookie domain for their Google Analytics tracking code.
en: Tracking Domain:
de: Domain tracken:

note: translators: This is a setting users can enable to display more advanced options for Google Analytics.
en: Advanced Analytics Options:
de: Erweiterte Analytics Einstellungen:

note: translators: This is a setting users can enable to add the basic markup code to their source code that is needed for Google to generate a Sitelinks Search Box - https://developers.google.com/search/docs/data-types/sitelinks-searchbox.
en: Display Sitelinks Search Box:
de: Sitelinks Suchfeld anzeigen:

en: Display Menu At The Top:
de: Menü ganz oben anzeigen:

note: translators: This is a setting where users can indicate for which post types they want to enable columns. Columns are added to the All Posts, All Pages, etc. list pages and allow users to quick-edit their title and description - https://semperplugins.com/documentation/display-settings/#show-column-l
en: Show Column Labels for Custom Post Types:
de: Zeige die Label der Reihen für benutzerdefinierte Inhaltstypen:

note: translators: This is a setting where users can indicate which post types they want to NOFOLLOW by default. NOFOLLOW is a value of the HTML robots meta tag that asks search engines not to follow any links on the page.
en: Default to NOFOLLOW:
de: Standard auf NOFOLLOW:

note: translators: This is a setting where users can indicate which post types they want to NOINDEX by default. NOINDEX is a value of the HTML robots meta tag that asks search engines not to index the page.
en: Default to NOINDEX:
de: Standard auf NOINDEX:

note: translators: This is a setting where users can indicate which post types they want to use All in One SEO Pack with.
en: SEO on only these Content Types:
de: SEO nur für diese Inhaltstypen:

note: translators: This is a setting where users can enter the title format for paginated pages. The title format is the format All in One SEO Pack uses to rewrite the title tag.
en: Paged Format:
de: Format paginiert:

note: translators: This is a setting where users can enter the title format for the 404 page. The title format is the format All in One SEO Pack uses to rewrite the title tag.
en: 404 Title Format:
de: Format 404-Titel:

note: translators: This is a setting where users can enter the description format. The description format is the format All in One SEO Pack uses to rewrite the meta description tag.
en: Description Format
de: Beschreibungs-Format

note: translators: This is a setting where users can enter the title format for the search page. The title format is the format All in One SEO Pack uses to rewrite the title tag.
en: Search Title Format:
de: Suche Titelformat:

note: translators: This is a setting where users can enter the title format for tag archive pages. The title format is the format All in One SEO Pack uses to rewrite the title tag.
en: Tag Title Format:
de: Format Tag-Titel:

note: translators: This is a setting where users can enter the title format for author archive pages. The title format is the format All in One SEO Pack uses to rewrite the title tag.
en: Author Archive Title Format:
de: Format Autorenarchiv-Titel:

note: translators: This is a setting where users can enter the title format for date archive pages. The title format is the format All in One SEO Pack uses to rewrite the title tag.
en: Date Archive Title Format:
de: Format Datums-Archiv-Titel:

note: translators: This is a setting where users can enter the title format for archive pages. The title format is the format All in One SEO Pack uses to rewrite the title tag.
en: Archive Title Format:
de: Format Archiv-Titel:

note: translators: This is a setting where users can enter the title format for categories. The title format is the format All in One SEO Pack uses to rewrite the title tag.
en: Category Title Format:
de: Format Kategorie-Titel:

note: translators: This is a setting where users can enter the title format for Posts. The title format is the format All in One SEO Pack uses to rewrite the title tag.
en: Post Title Format:
de: Format Beitragstitel:

note: translators: This is a setting where users can enter the title format for Pages. The title format is the format All in One SEO Pack uses to rewrite the title tag.
en: Page Title Format:
de: Format Seitentitel:

note: translators: This is a setting where users can enter the title format for the homepage. The title format is the format All in One SEO Pack uses to rewrite the title tag.
en: Home Page Title Format:
de: Homepage Titelformat:

note: translators: This is the name of a setting. Enabling this option forces the plugin to use the wp_title() function to fetch the title tag.
en: Use Original Title:
de: Ursprungstitel verwenden:

note: translators: This is the name of a setting. Enabling this option forces the plugin to use output buffering to ensure that the title tag will be rewritten.
en: Force Rewrites:
de: Erzwinge Umschreiben:

note: translators: This is the name of a setting. Canonical URLs help users prevent duplicate content issues - https://en.wikipedia.org/wiki/Canonical_link_element. Leave "Canonical" in English if there is no such term in your language. Enabling this setting means the plugin will use the URL of the first 
en: No Pagination for Canonical URLs:
de: Keine Paginierung für kanonische URLs:

note: translators: This is the name of a setting. Canonical URLs help users prevent duplicate content issues - https://en.wikipedia.org/wiki/Canonical_link_element. Leave "Canonical" in English if there is no such term in your language.
en: Canonical URLs:
de: Kanonische URLs:

note: translators: This is a setting where users can indicate that they are using a static page for their homepage.
en: Use Static Front Page Instead
de: Stattdessen statische Startseite verwenden

note: translators: This is a setting where users can enter meta keywords for their homepage.
en: Home Keywords (comma separated):
de: Home Keywords (getrennt durch Kommata)

note: translators: Some settings are either 'Enabled' or 'Disabled'. 'Activated' and 'Deactivated' mean the same.
en: Disabled
de: Deaktiviert

note: translators: Some settings are either 'Enabled' or 'Disabled'. 'Activated' and 'Deactivated' mean the same.
en: Enabled
de: Aktiviert

note: translators: This is a setting where users can enable the use of meta keywords for their website.
en: Use Keywords:
de: Keywords verwenden:

note: translators: This is a setting where users can enter the description for their homepage.
en: Home Description:
de: Home Beschreibung:

note: translators: This is a setting where users can enter the title for their homepage.
en: Home Title:
de: Home Titel:

en: Disable Google Analytics on this page.
de: Google Analytics auf dieser Seite deaktivieren.

en: Disable SEO on this page.
de: SEO auf dieser Seite deaktivieren.

en: Don't display this page in the sitemap.
de: Diese Seite in der Sitemap nicht anzeigen.

en: Check this box to ask search engines not to follow links from this page.
de: Markiere dieses Feld, um Suchmaschinen zu bitten, dass sie keinen Links dieser Seite folgen sollen.

en: Check this box to ask search engines not to index this page.
de: Markiere dieses Feld, um Suchmaschinen darum zu bitten, diese Seite nicht zu indexieren.

en: Override the canonical URLs for this post.
de: Die kanonischen URLs für diesen Beitrag überschreiben.

en: A comma separated list of your most important keywords for this page that will be written as META keywords.
de: Mit Komma getrennte Liste der wichtigsten Schlüsselwörtern für diese Seite, die als META Schlüsselwörter verwendet werden.

en: The META description for this page. This will override any autogenerated descriptions.
de: META Beschreibung für diese Seite. Überschreibt alle automatisch erstellten Beschreibungen.

en: A custom title that shows up in the title tag for this page.
de: Ein selbst erstellter Titel, der im Title Tag für diese Seite auftaucht.

en: A preview of what this page might look like in search engine results.
de: Eine Vorschau, wie diese Seite in Suchmaschinenergebnissen aussehen könnte.

en: What you enter here will be copied verbatim to the header of the home page if you have Front page displays your latest posts selected in Settings, Reading.  It will also be copied verbatim to the header on the Posts page if you have one set in Settings, Reading. You can enter whatever additional headers you want here, even references to stylesheets.
de: Was du hier eingibst, wird wortgetreu in den Header der Homepage geschrieben, wenn du unter Einstellungen &gt; Lesen eingestellt hat, dass die Startseite die neuesten Beiträge anzeigen soll. Es wird auch wortwörtlich in den Header auf der Beitragsseite übernommen, wenn du in Einstellungen &gt; Lesen eine ausgewählt hast. Du kannst hier alle möglichen zusätzliche Header eingeben, auch Referenzen zu Stylesheets.

en: What you enter here will be copied verbatim to the header of the front page if you have set a static page in Settings, Reading, Front Page Displays. You can enter whatever additional headers you want here, even references to stylesheets. This will fall back to using Additional Page Headers if you have them set and nothing is entered here.
de: Was du hier eingibst, wird unverändert in den Header der Startseite übernommen, wenn du eine statische Seite unter Einstellungen, Lesen, Startseite zeigt eingerichtet hast. Du kannst hier beliebig viele Header eingeben, auch Referenzen zu Stylesheets. Die Einstellung fällt auf zusätzliche Seiten-Header zurück, wenn du diese festgelegt hast und hier nicht eingegeben wird.

en: What you enter here will be copied verbatim to the header of all Pages. You can enter whatever additional headers you want here, even references to stylesheets.
de: Was du hier eingibst, wird unverändert in den Header aller Seiten übernommen. Du kannst hier beliebig viele Header eingeben, auch Referenzen zu Stylesheets.

en: What you enter here will be copied verbatim to the header of all Posts. You can enter whatever additional headers you want here, even references to stylesheets.
de: Was du hier eingibst, wird unverändert in den Header aller Beiträge übernommen. Du kannst hier beliebig viele Header eingeben, auch Referenzen zu Stylesheets.

note: translators: %s is a placeholder, which means that it should not be translated. It will be replaced with the name of the plugin, All in One SEO Pack.
en: Enter a comma separated list of pages here to be excluded by %s.  This is helpful when using plugins which generate their own non-WordPress dynamic pages.  Ex: <em>/forum/, /contact/</em><br />For instance, if you want to exclude the virtual pages generated by a forum plugin, all you have to do is add "forum" or "/forum" or "/forum/" or any URL with the word "forum" in it here, such as "http://mysite.com/forum" or "http://mysite.com/forum/someforumpage", and it will be excluded.
de: Gib hier eine Liste mit Komma getrennter Seiten ein, die von %s nicht berücksichtigt werden sollen. Das ist nützlich, wenn du Plugins verwendest, die eigene dynamische nicht-WordPress Seiten erstellen. Z.B. <em>/forum/, /contact/</em><br />Wenn du zum Beispiel virtuelle Seiten, die durch ein Foren-Plugin erstellt werden, ausschließen möchtest, musst du lediglich "/forum" oder "/forum/" oder irgendeine URL mit dem Wort "forum" wie etwa "http://mysite.com/forum" oder "http://mysite.com/forum/someforumpage" hier eingeben und sie wird nicht berücksichtigt.

en: Check this to unprotect internal postmeta fields for use with XMLRPC. If you don't know what that is, leave it unchecked.
de: Markiere dies um den Schutz interner Beitrags-Meta-Felder für die Verwendung mit XMLRPC aufzuheben. Wenn du nicht weißt, worum es dabei geht, lass das Feld leer.

en: Check this to prevent your Description from being truncated regardless of its length.
de: Markiere dieses Feld, um die Kürzung deiner Beschreibung unabhängig von ihrer Länge zu verhindern.

en: Check this and your Meta Descriptions will be removed from page 2 or later of paginated content.
de: Markiere dieses Feld, um Meta-Beschreibungen von Seite 2 und folgende von paginierten Seiten zu entfernen.

en: Check this and shortcodes will get executed for descriptions auto-generated from content.
de: Markiere dieses Feld, damit Shortcodes für automatisch aus Inhalten erstellten Beschreibungen ausgeführt werden.

en: Check this to ask search engines not to follow links from paginated pages/posts. Useful for avoiding duplicate content.
de: Markiere dieses Feld, um Suchmaschinen zu bitten, dass sie keine Links von paginierten Seiten/Beiträgen folgen sollen. Nützlich um doppelte Einträge zu vermeiden.

en: Check this to ask search engines not to index paginated pages/posts. Useful for avoiding duplicate content.
de: Markiere dieses Feld, um Suchmaschinen zu bitten, paginierte Seiten/Beiträge nicht zu indexieren. Nützlich um doppelte Einträge zu vermeiden.

en: Check this to ask search engines not to index custom Taxonomy archive pages. Useful for avoiding duplicate content.
de: Markiere dieses Feld, um Suchmaschinen zu bitten, Archive für eigene Taxonomie nicht zu indexieren. Nützlich um doppelte Einträge zu vermeiden.

en: Check this to ask search engines not to index the 404 page.
de: Markiere dieses Feld, um Suchmaschinen zu bitten, 404-Seite nicht zu indexieren.

en: Check this to ask search engines not to index the Search page. Useful for avoiding duplicate content.
de: Markiere dieses Feld, um Suchmaschinen zu bitten, die Such-Seite nicht zu indexieren. Nützlich um doppelte Einträge zu vermeiden.

en: Check this to ask search engines not to index Tag Archives. Useful for avoiding duplicate content.
de: Markiere dieses Feld, um Suchmaschinen zu bitten, keine Tag-Archive zu indexieren. Nützlich um doppelte Einträge zu verhindern.

en: Check this to ask search engines not to index Author Archives. Useful for avoiding duplicate content.
de: Markiere dieses Feld, um Suchmaschinen zu bitten, Autoren-Archive nicht zu indexieren. Nützlich um doppelte Einträge zu verhindern.

en: Check this to ask search engines not to index Date Archives. Useful for avoiding duplicate content.
de: Markiere dieses Feld, um Suchmaschinen zu bitten, Datum-Archive nicht zu indexieren. Nützlich um doppelte Einträge zu verhindern.

en: Check this to ask search engines not to index Category Archives. Useful for avoiding duplicate content.
de: Markiere dieses Feld, um Suchmaschinen zu bitten, Kategorie-Archive nicht zu indexieren. Nützlich um doppelte Einträge zu verhindern.

en: Set the default NOFOLLOW setting for each Post Type.
de: Legen Sie die Standard NOFOLLOW Einstellung für jeden Inhaltstyp fest.

en: Set the default NOINDEX setting for each Post Type.
de: Legen Sie die Standard NOINDEX Einstellung für jeden Inhaltstyp fest.

en: This enables support for the Enhanced Ecommerce in Google Analytics.
de: Dies aktiviert den Support für erweiterten E-Commerce in Google Anlaytics.

en: This enables support for the Enhanced Link Attribution in Google Analytics.
de: Dies aktiviert den Support für erweiterte Link Attribution in Google Analytics.

en: Check this if you want to track outbound links with Google Analytics.
de: Markiere dieses Feld, um ausgehende Links mit Google Analytics zu tracken.

en: Exclude logged-in users from Google Analytics tracking by role.
de: Eingeloggte Nutzer nach ihren Rollen vom Tracking durch Google Analytics ausschließen.

en: This enables support for the Display Advertiser Features in Google Analytics.
de: Dies aktiviert den Support für die Anzeige der Advertiser Features in Google Analytics.

en: This enables support for IP Anonymization in Google Analytics.
de: Dies aktiviert den Support für IP Anonymisierung in Google Analytics.

en: Add a list of additional domains to track here.  Enter one domain name per line without the http://.
de: Füge hier eine Liste zusätzlicher Domains ein, die du tracken möchten. Gib pro Zeile eine Domain ohne http:// ein.

en: Use this option to enable tracking of multiple or additional domains.
de: Verwende diese Einstellung, um über mehrere oder zusätzliche Domains hinweg zu tracken.

en: Enter your domain name without the http:// to set your cookie domain.
de: Gib deinen Domainnamen ohne http:// ein, um deine Cookie Domain einzurichten.

en: Check to use advanced Google Analytics options.
de: Markiere dieses Feld, um fortgeschrittene Google Analytics-Einstellungen zu verwenden.

en: Enter your Google Analytics ID here to track visitor behavior on your site using Google Analytics.
de: Gib hier deine Google Analytics ID ein, um das Besucherverhalten auf deiner Website mit Google Analytics zu tracken.

en: This lets you select which screens display the SEO Title, SEO Keywords and SEO Description columns.
de: Hier kannst du auswählen, welche Fenster die Spalten mit dem SEO Titel, den SEO Schlagwörter und der SEO Beschreibung anzeigen sollen.

en: The following macros are supported:
de: Folgende Makros werden unterstützt:

en: This string gets appended/prepended to titles of paged index pages (like home or archive pages).
de: Die Zeichenkette wird dem Titel paginierter Index-Seiten (wie Home oder Archiv-Seiten) angehangen/vorangestellt.

en: This controls the format of Meta Descriptions. The following macros are supported:
de: Steuert das Format der Meta Beschreibungen. Folgende Makros werden unterstützt:

en: Check this if you want your keywords on your Posts page (set in WordPress under Settings, Reading, Front Page Displays) and your archive pages to be dynamically generated from the keywords of the posts showing on that page.  If unchecked, it will use the keywords set in the edit page screen for the posts page.
de: Markiere dieses Feld, wenn deine Schlüsselwörter auf deiner Beitrags-Seite (in WordPress unter Einstellungen, Lesen, Startseite zeigt festgelegt) und deinen Archivseiten dynamisch aus den Schlüsselwörtern der auf dieser Seite gezeigten Beiträge generiert werden sollen. Ist das Feld nicht markiert, werden die Schlüsselwörter verwendet, die beim Bearbeiten der Beitragsseite als Schlüsselwörter angegeben wurden.

en: Check this if you want your tags for a given post used as the Meta Keywords for this post (in addition to any keywords you specify on the Edit Post screen).
de: Markiere dieses Feld, wenn du die für einen Beitrag verwendeten Schlagwörter (zusätzlich zu den bei der Beitragsbearbeitung festgelegten Schlüsselwörtern) als Meta-Schlüsselwörter für diesen Beitrag verwenden möchtest.

en: Check this if you want your categories for a given post used as the Meta Keywords for this post (in addition to any keywords you specify on the Edit Post screen).
de: Markiere dieses Feld, wenn du Kategorien für einen bestimmten Beitrag (zusätzlich zu allen Schlüsselwörtern, die die beim Bearbeiten des Beitrags festlegst) als Meta-Schlüsselwörter verwenden möchtest.

en: This option allows you to toggle the use of Meta Keywords throughout the whole of the site.
de: Diese Einstellung ermöglicht dir, die Verwendung von Meta-Schlüsselwörtern über die gesamte Website ein- und auszuschalten.

en: Checking this option uses the title, description, and keywords set on your static Front Page.
de: Durch Markieren diese Einstellung wird der Titel, die Beschreibung und Schlüsselwörter verwendet, die auf deiner statischen Startseite festgelegt wurden.

en: Enter a comma separated list of your most important keywords for your site that will be written as Meta Keywords on your homepage. Do not stuff everything in here.
de: Gib eine durch Komma getrennte Liste wichtiger Schlagwörter für deine Website ein, die als Meta-Keywords in deine Homepage geschrieben werden. Pack hier nicht alles rein.

en: This will be the Meta Description for your homepage. This is independent of any other option. The default is no Meta Description at all if this is not set.
de: Dies wird die Meta-Beschreibung für deine Homepage. Sie ist unabhängig von allen anderen Einstellungen. Die Standardeinstellung ist keine Meta-Beschreibung, wenn dies nicht eingestellt wird.

en: As the name implies, this will be the Meta Title of your homepage. This is independent of any other option. If not set, the default Site Title (found in WordPress under Settings, General, Site Title) will be used.
de: Wie der Name schon sagt, wird dies der Meta-Titel deiner Homepage. Er ist unabhängig von allen anderen Einstellungen. Wenn hier nichts ausgewählt wird, wird der Standard-Seitentitel (in WordPress unter Einstellungen, Allgemein, Seitentitel) genutzt.

note: translators: %s is a placeholder, which means that it should not be translated. It will be replaced with the name of the plugin, All in One SEO Pack.
en: Check this and %s will create a log of important events (all-in-one-seo-pack.log) in the wp-content directory which might help debugging. Make sure this directory is writable.
de: Markiere dies, um %s ein Log wichtiger Ereignisse (all_in_one_seo_pack.log) erstellen und in sein Plugin-Verzeichnis schreiben zu lassen, was bei der Fehlersuche hilfreich sein kann. Vergewissere dich, dass das Verzeichnis beschreibbar ist.

en: Use wp_title to get the title used by the theme; this is disabled by default. If you use this option, set your title formats appropriately, as your theme might try to do its own title SEO as well.
de: Verwende wp_title, um den Titel zu bekommen, der vom Theme verwendet wird; dies ist standardmäßig deaktiviert. Wenn du diese Einstellung wählst, lege deine Titel-Formate entsprechend an, da dein Theme versuchen könnte, ebenfalls eigene SEO-Titel zu nutzen.

en: Checking this option will set the Canonical URL for all paginated content to the first page.
de: Markiere dieses Feld, um kanonische URL für den paginierten Inhalt bis zur ersten Seite festzulegen.

note: translators: This is the main menu of the plugin. translators: This is the name of the main menu.
en: General Settings
de: Haupteinstellungen

note: translators: This is a header for the General Settings menu. %s is a placeholder and is replaced with the name of the plugin.
en: %s Plugin Options
de: %s Plugin Einstellungen

en: Blocked bot with IP %1$s -- matched referer %2$s found in blocklist.
de: Bot mit IP %1$s blockiert -- stimmt überein mit Eintrag %2$s in der Blockliste.

en: Blocked bot with IP %1$s -- matched user agent %2$s found in blocklist.
de: Blockierter Bot mit der IP %1$s  -- übereinstimmend mit User-Agent %2$s in der Blockierliste.

en: No requests yet.
de: Bisher keine Anfragen.

en: Log Of Blocked Bots
de: Blockierte Bots archivieren

en: Track Blocked Bots
de: Blockierte Bots verfolgen

en: Shows log of most recent requests from blocked bots. Note: this will not track any bots that were already blocked at the web server / .htaccess level.
de: Log der aktuellen Anfragen blockierter Bots anzeigen. Anmerkung: hiermit werden keine Bots getrackt, die bereits vom Webserver/durch .htaccess geblockt werden.

en: This is the list of disallowed referers used for blocking bad bots.
de: Liste der geblockten Referers, die zum Blocken von Bad Bots genutzt werden.

en: This is the list of disallowed user agents used for blocking bad bots.
de: Liste der geblockten User Agents, die zum Blocken von Bad Bots genutzt werden.

en: Check this to edit the list of disallowed user agents for blocking bad bots.
de: Markiere dieses Feld, um die Liste der geblockten User Agents zum Blocken von Bad Bots zu bearbeiten.

en: Log and show recent requests from blocked bots.
de: Archiviere und zeige Anfragen von blockierten Bots.

en: Block requests from user agents that are known to misbehave with 503.
de: Anfragen von User Agents, die als Störer bekannt sind, blockieren.
