Plugins - Yoast Duplicate Post - Stable (latest release) - en to pt translation catalogue (78 entries)

note: translators: %s: Yoast
en: %s Duplicate Post settings
pt: Opções do %s Duplicate Post

note: translators: %s: Post title.
en: New draft of &#8220;%s&#8221;
pt: Novo rascunho de &#8220;%s&#8221;

[ctx: verb]
en: Clone
pt: Clonar

en: Email Address
pt: Endereço de email

note: Author of the plugin
en: Enrico Battocchi & Team Yoast
pt: Enrico Battocchi e Team Yoast

note: translators: %s: Post title.
en: Clone &#8220;%s&#8221;
pt: Clonar &#8220;%s&#8221;

en: Original item
pt: Item original

en: After the title in the Post list
pt: Depois do título na lista de conteúdos

en: you'll also be able to delete the reference to the original item with a checkbox in Quick Edit
pt: também poderá eliminar a referência ao item original com uma caixa de selecção na edição rápida

en: In a column in the Post list
pt: Numa coluna na lista de conteúdos

en: you'll also be able to delete the reference to the original item with a checkbox
pt: também poderá eliminar a referência ao item original com uma caixa de selecção

en: In a metabox in the Edit screen [Classic editor]
pt: Numa metabox do ecrã de edição [editor clássico]

en: Show original item:
pt: Mostrar item original:

en: Settings sections
pt: Secções das opções

en: Documentation for Duplicate Post
pt: Documentação do Duplicate Post

en: Settings for Duplicate Post
pt: Opções do Duplicate Post

note: translators: %s: post title
en: View &#8220;%s&#8221;
pt: Ver &#8220;%s&#8221;

en: Preview &#8220;%s&#8221;
pt: Pré-visualizar &#8220;%s&#8221;

en: Edit &#8220;%s&#8221;
pt: Editar &#8220;%s&#8221;

note: translators: %1$s: Yoast, %2$s: version number
en: What's new in %1$s Duplicate Post version %2$s:
pt: O que há de novo na versão %2$s do %1$s Duplicate Post:

en: now works on Edit screen too - check this option to use with Gutenberg enabled
pt: agora também funciona no ecrã de edição — seleccione esta opção para usar com o Gutenberg activo

en: Current user is not allowed to copy posts.
pt: O utilizador actual não tem permissão para copiar conteúdos.

en: Serving the WordPress community since November 2007.
pt: A servir a comunidade de WordPress desde Novembro de 2007.

en: you probably want this unchecked, unless you have very special requirements
pt: provavelmente não deverá seleccionar esta opção, a não ser que tenha requisitos muito especiais.

en: Documentation
pt: Documentação

en: Show update notice
pt: Mostrar notificação de actualização

en: Bulk Actions
pt: Acções por lotes

en: You can use * to match zero or more alphanumeric characters or underscores: e.g. field*
pt: Pode usar * para corresponder a caracteres alfanuméricos, underscores, ou nenhum caractere: p.ex. campo*

en: Menu order
pt: Ordem do menu

en: Author
pt: Autor

[ctx: post format]
en: Format
pt: Formato

en: Template
pt: Modelo

en: Featured Image
pt: Imagem de destaque

note: translators: %s: number
en: %s item copied. | %s items copied.
pt[0]: %s item copiado.
pt[1]: %s itens copiados.

en: Whether the links are displayed for custom post types registered by themes or plugins depends on their use of standard WordPress UI elements.
pt: A visibilidade das ligações em tipos de conteúdo personalizados registados por temas ou plugins depende da respectiva utilização de elementos da interface do WordPress.

en: Select the post types you want the plugin to be enabled for.
pt: Seleccione os tipos de conteúdo em que pretende activar o plugin.

en: Enable for these post types
pt: Activar para estes tipos de conteúdo

en: Passwords and contents of password-protected posts may become visible to undesired users and visitors.
pt: Senhas e conteúdo de artigos protegidos por senha podem tornar-se visíveis para os visitantes e utilizadores indesejados.

en: Show/hide private taxonomies
pt: Mostrar/esconder taxonomias privadas

en: Add this number to the original menu order (blank or zero to retain the value)
pt: Adicionar este número à ordem de menu original (em branco ou zero para reter o valor)

en: Increase menu order by
pt: Aumentar a ordem de menu em

en: except pingbacks and trackbacks
pt: excepto pingbacks e trackbacks

en: Comments
pt: Comentários

en: Children
pt: Subpáginas

en: Attachments
pt: Anexos

en: Password
pt: Senha

en: Content
pt: Conteúdo

en: Excerpt
pt: Excerto

en: Status
pt: Estado

en: Date
pt: Data

en: Title
pt: Título

en: Post/page elements to copy
pt: Elementos do artigo/página a copiar

en: Display
pt: Visualização

en: Permissions
pt: Permissões

en: What to copy
pt: O que copiar

en: Copy features for this post type are not enabled in options page
pt: Os recursos de cópia para este tipo de conteúdo não estão activos na página de opções

en: Dismiss this notice.
pt: Ignorar este aviso.

note: Description of the plugin
en: Clone posts and pages.
pt: Clone artigos e páginas.

en: Settings
pt: Configurações

en: Save changes
pt: Guardar alterações

en: Admin bar
pt: Barra de administração

en: Edit screen
pt: Página de edição

en: Post list
pt: Lista de artigos

en: Show links in
pt: Mostrar ligações em

en: Warning: users will be able to copy all posts, even those of other users.
pt: Aviso: os utilizadores serão capazes de copiar todos os artigos, mesmo os de outros utilizadores.

en: Roles allowed to copy
pt: Funções de utilizador com permissões de cópia

en: Suffix to be added after the title, e.g. "(dup)" (blank for no suffix)
pt: Sufixo a ser adicionado ao título original, p.e., “(cópia)” (se não quiser sufixo, deixe em branco)

en: Title suffix
pt: Sufixo do título

en: Prefix to be added before the title, e.g. "Copy of" (blank for no prefix)
pt: Prefixo a ser adicionado antes do título original, p.e., “Cópia de" (se não quiser prefixo, deixe em branco)

en: Title prefix
pt: Prefixo do título

en: Do not copy these taxonomies
pt: Não copiar estas taxonomias

en: Comma-separated list of meta fields that must not be copied.
pt: Lista separada por vírgula de metacampos que não devem ser copiados.

en: Do not copy these fields
pt: Não copiar estes campos

en: Copy creation failed, could not find original:
pt: Falha ao criar cópia. Impossível encontrar o original:

en: No post to duplicate has been supplied!
pt: Não foi fornecido nenhum artigo para duplicar!

en: New Draft
pt: Novo rascunho

en: Copy to a new draft
pt: Copiar para rascunho

en: Clone
pt: Clonar
