Plugins - Category Order and Taxonomy Terms Order - Stable (latest release) - en to pt translation catalogue (32 entries)

note: Description of the plugin/theme
en: Order Categories and all custom taxonomies terms (hierarchically) and child terms using a Drag and Drop Sortable javascript capability.
pt: Ordene categorias, termos de taxonomias personalizadas (hierarquicamente) e termos dependentes, através da capacidade javascript para arrastar e largar.

en: Taxonomy Terms Order
pt: Ordem dos termos de taxonomias

en: Save Settings
pt: Guardar definições

en: This will change the order of terms within the admin interface
pt: Isto altera a ordem dos termos na interface de administração

en: Admin Sort
pt: Ordenação na administração

en: Auto Sort Description
pt: descrição da função de ordenação automática

en: Additional description and details at
pt: Descrição adicional e detalhes em

en: global setting
pt: definição global

en: ON
pt: Ligado

en: OFF
pt: Desligado

en: Auto Sort
pt: Ordenação automática

en: Administrator
pt: Administrador

en: Author
pt: Autor

en: Contributor
pt: Colaborador

en: Subscriber
pt: Subscritor

en: Minimum Level to use this plugin
pt: Nível mínimo para utilizar este plugin

en: General
pt: Geral

en: General Settings
pt: Definições gerais

en: Settings Saved
pt: Definições guardadas

en: Items Order Updated
pt: Ordem dos itens actualizada

en: Update
pt: Actualizar

en: Total Posts
pt: Total de conteúdos

en: Taxonomy Title
pt: Título da taxonomia

en: Taxonomies
pt: Taxonomias

en: This plugin can't work without javascript, because it's use drag and drop and AJAX.
pt: Este plugin não funciona sem JavaScript, porque utiliza AJAX para arrastar e largar os itens.

en: Taxonomy Order
pt: Ordem das taxonomias

en: plugin which allow to custom sort all posts, pages, custom post types
pt: que permite personalizar a ordem dos artigos, páginas e tipos de conteúdo personalizados

en: plugin which allow to custom sort categories and custom taxonomies terms per post basis
pt: que permite personalizar a ordem das categorias e das taxonomias personalizadas para cada tipo de conteúdo

en: Check our
pt: Veja o nosso plugin

en: Read more
pt: Ler mais

en: Did you know there is available an advanced version of this plug-in?
pt: Sabe que há uma versão avançada deste plugin?

en: Did you find this plugin useful? Please support our work with a donation or write an article about this plugin in your blog with a link to our site
pt: Considera este plugin útil? Por favor faça um donativo ao autor ou escreva um artigo sobre este plugin no seu blog com ligação para a nossa página
