Themes - Twenty Fifteen - en to nl translation catalogue (56 entries)

note: Description of the plugin/theme
en: Our 2015 default theme is clean, blog-focused, and designed for clarity. Twenty Fifteen's simple, straightforward typography is readable on a wide variety of screen sizes, and suitable for multiple languages. We designed it using a mobile-first approach, meaning your content takes center-stage, regardless of whether your visitors arrive by smartphone, tablet, laptop, or desktop computer.
nl: Het 2015 standaardthema is schoon, blog-gefocust en ontworpen voor helderheid. Twenty Fifteen is heeft een eenvoudig en duidelijk typografie zodat het leesbaar is op een grote verscheidenheid van schermbreedtes. Het thema biedt ondersteuning voor meerdere talen. Het is ontworpen met de gedachte dat mobiel voorop staat, dit betekend dat de inhoud het meest belangrijk is ongeacht dat bezoekers op je site komen via een smartphone, tablet, laptop of desktop computer.

note: translators: %s: post title
en: Leave a comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
nl: Laat een reactie achter<span class="screen-reader-text"> op %s</span>

en: Previous post:
nl: Vorig bericht:

en: Previous
nl: Vorige

en: Next post:
nl: Volgend bericht:

en: Next
nl: Volgende

en: Search Results for: %s
nl: Zoekresultaten voor: %s

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
nl: Volledige grootte

[ctx: Used before category names.]
en: Categories
nl: Categorieën

[ctx: Used before post author name.]
en: Author
nl: Auteur

[ctx: Used before publish date.]
en: Posted on
nl: Geplaatst op

en: Featured
nl: Uitgelicht

en: Newer Comments
nl: Nieuwere reacties

en: Older Comments
nl: Oudere reacties

en: Comment navigation
nl: Reactienavigatie

en: Blue
nl: Blauw

en: Purple
nl: Paars

en: Pink
nl: Roze

en: Yellow
nl: Geel

en: Dark
nl: Donker

en: Default
nl: Standaard

en: Header and Sidebar Background Color
nl: Achtergrondkleur koptekst en sidebar

en: Applied to the header on small screens and the sidebar on wide screens.
nl: Van toepassing op de koptekst op kleine schermen en op de sidebar voor brede schermen.

en: Header and Sidebar Text Color
nl: Tekstkleur koptekst en sidebar

en: Base Color Scheme
nl: Standaardkleurschema

en: Twenty Fifteen requires at least WordPress version 4.1. You are running version %s. Please upgrade and try again.
nl: Twenty Fifteen vereist minimaal WordPress-versie 4.1. Je maakt momenteel gebruik van versie %s. Graag WordPress bijwerken en opnieuw proberen.

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%title</span>
nl: <span class="meta-nav">Gepubliceerd in</span><span class="post-title">%title</span>

en: Next Image
nl: Volgende afbeelding

en: Previous Image
nl: Vorige afbeelding

en: Menu and widgets
nl: Menu en widgets

en: Skip to content
nl: Spring naar inhoud

en: collapse child menu
nl: Alles inklappen

en: expand child menu
nl: Alles uitklappen

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
nl: Widgets hier toevoegen om in de sidebar te tonen.

en: Widget Area
nl: Widgetruimte

en: Social Links Menu
nl: Socialelinksmenu

en: Primary Menu
nl: Primair menu

en: Proudly powered by %s
nl: Ondersteund door %s

note: #-#-#-#-#  twentyfifteen.pot (Twenty Fifteen 1.7)  #-#-#-#-# Author URI of the plugin/theme
en: https://wordpress.org/
nl: https://nl.wordpress.org/

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
nl: Het lijkt erop dat we niet kunnen vinden waar je naar zoekt. Misschien kun je er naar zoeken.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
nl: Helaas, er waren geen overeenkomsten met jouw zoekterm. Probeer het opnieuw met enkele andere zoekwoorden.

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
nl: Klaar om je eerste bericht te publiceren? <a href="%1$s">Start hier</a>.

en: Nothing Found
nl: Niets gevonden

en: Edit
nl: Bewerken

en: Pages:
nl: Pagina&#39;s:

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading %s
nl: Lees verder %s

en: Comments are closed.
nl: Reacties zijn gesloten.

[ctx: comments title]
en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
nl[0]: Een gedachte over &ldquo;%2$s&rdquo;
nl[1]: %1$s gedachten over &ldquo;%2$s&rdquo;

en: View all posts by %s
nl: Alle berichten tonen van %s

en: Published by
nl: Gepubliceerd door

en: Page
nl: Pagina

en: Next page
nl: Volgende pagina

en: Previous page
nl: Vorige pagina

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
nl: Het lijkt erop dat hier niets kon worden gevonden. Probeer het eens met de zoekfunctie.

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
nl: Oeps! Deze pagina kon niet worden gevonden.

note: Author of the plugin/theme
en: the WordPress team
nl: het WordPressteam
